Na Slovensku nepredstaviteľné, v Česku realita. Úroky na hypotékach dosahujú 6 percent

Rast sadzieb hypotekárnych úverov v Česku nepoľavuje, aj keď je miernejší než pred mesiacom. Priemerná ponuková sadzba hypoték podľa spoločnosti Fincentrum Hypoindex medzimesačne vzrástla o 0,38 percentuálneho bodu, keď sa na začiatku júna dostala na hodnotu 5,71 percenta a priblížila sa tak k 6-percentnej hranici. Svoj vrchol pritom sadzby ešte nedosiahli. Informoval o tom server novinky.cz.

11.06.2022 11:19
hypotéka, bývanie, Foto:
Ilustračné foto.
debata (21)

Hypotéky v Česku zdražujú už viac než rok. V tomto roku je pritom rast sadzieb výrazný, len za posledné tri mesiace sa priemerná ponuková sadzba zvýšila o viac než jeden percentuálny bod a od začiatku roka o 1,57 percen­tuálneho bodu.

A ako sa zdá, svoje maximum hypotekárne sadzby stále nedosiahli. ČNB totiž podľa avizovaných informácií chystá na svojom zasadnutí 22. júna ďalšie nadštandardné zvýšenie úrokových sadzieb.

pár, dvojica, účty, kalkulácie, bývanie, úver, Obnova rodinných domov Čítajte viac Nové obmedzenie pre hypotéky: Kto ju môže dostať, koľko to bude a čo sa zmení? (Odpovede)

„Bohužiaľ, podľa vyhlásenia ČNB je jasné, že stále nie sme na pomyselnom vrchole, pretože na konci júna má nasledovať ďalšie zvýšenie základných sadzieb,“ tvrdí Jiří Sýkora, hypotekárny analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Banková rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sadzby na zasadnutí 5. mája, a to o 0,75 percen­tuálneho bodu na 5,75 %.

Po júnovom zasadnutí sa však ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb do konca roka neočakáva. Súčasného guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka totiž vystrieda na čele centrálnej banky Aleš Michl, ktorý zvyšovaniu úrokových sadzieb naklonený nie je. Vrchol by tak ponukové hypotekárne sadzby mohli dosiahnuť už koncom leta.

Video
Ide o peniaze: Prečo stále rastú ceny nehnuteľností a kedy sa to zastaví? Predávať zdedený byt či radšej prenajímať? Odpovedá Viktor Obtulovič z FinGO.sk. Odvysielané 1. 6. 2022.
21 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #úvery