Zvýšia sa príspevky na opatrovanie. Od júna si opatrovateľ polepší o viac ako 17 eur

Viac ako 64-tisíc opatrovateľom v produktívnom veku a opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa od začiatku júla zvýši príspevok na opatrovanie. Príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) vzrastie o 17,21 eura na 525,65 eura mesačne.

08.06.2022 12:08
opatrovanie opatrovateľka Foto:
Ilustračná fotka
debata

Tento príspevok v súčasnosti od štátu dostáva 39-tisíc opatrovateľov. Ak je poberateľ príspevku súčasne aj dôchodcom a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok pôjde nahor o 8,63 eura na 262,85 eura. Takýchto opatrovateľov je 23,3 tisíca. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda.

Od začiatku júla stúpne aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 38 centov na 5,20 eura. Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu. „Prinesie to zvýšenie peňažného príspevku na osobnú asistenciu o približne 53,20 eura mesačne," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Osobnú asistenciu fyzickej osobe s ŤZP v súčasnosti vykonáva 15,6 tisíca asistentov.

Igor Matovič, Pomoc rodinám Čítajte viac Matovičov rodinný balíček za miliardu dostal zelenú. Kľúčové bitky pri Stalingrade budú v parlamente (+ prehľad opatrení)

Peňažný príspevok na opatrovanie štát poskytuje priamo osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ŤZP odkázanú na opatrovanie. Jeho výška je stanovená v závislosti od toho, či opatrovateľ poberá, resp. nepoberá niektorú z dôchodkových dávok, od počtu opatrovaných fyzických osôb s ŤZP a od rozsahu poskytovaného opatrovania. Nariadením sa zvyšujú všetky mesačné výšky peňažného príspevku na opatrovanie u opatrovateľov v tzv. produktívnom veku, ako aj u opatrovateľov poberajúcich dôchodkovú dávku.

Zvýšenie príspevkov na opatrovanie a sadzby na hodinu osobnej asistencie si v druhom polroku tohto roka zo štátneho rozpočtu vyžiada 7,8 milióna eur a v budúcom roku 19,1 milióna eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #príspevok