Reči sa hovoria, chlieb sa je
Každý Slovák o Poľsku, východoeurópskom agrárnom tigrovi, niečo vie, počnúc kurencami, končiac jablkami a teraz jahodami. Čo sme si kedysi vyrábali sami, to dnes dovážame z Poľska. To využilo dotácie na pozdvihnutie jednak rodinných fariem, jednak na úplnú modernizáciu potravinárstva. To, že na Slovensko prúdia aj menej kvalitné potraviny od severných susedov, je iná téma, ale jedno je isté – kým Poliaci idú hore, Slovensko upadá.
Ako sa vôbec dostať zo šlamastiky? "Nedeľme sa na veľkých a malých, na tých, čo sú z juhu a druhých zo severu, alebo z východu a západu, deľme sa na tých, čo poctivo hospodária na pôde a na tých, ktorí sa len vezú a zneužívali dotácie na svoje obohatenie,“ žiadal poľnohospodárov Jaroslav Karahuta, šéf parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo.
Ľudia politikov počúvali a vzápätí komentovali ich vyhlásenia. Pavol Škoda prežil celý život ako družstevný agronóm v Dolnej Krupej. Neodpustil si poznámku, že Slovensko už bolo sebestačné. "Môj otec bol hrdý gazda, dobre sa mu vodilo a do družstva nechcel vstúpiť. Môj život sa však spája s prosperujúcim družstvom, ktoré zamestnávalo 240 ľudí. Bola to štvrtina z dediny, nemuseli nikam chodiť, mali dobré zárobky. Viem, čo je to sebestačnosť, premárnili sme ju a neviem, kedy sa k nej opäť dopracujeme.“
Čítajte viac Kontrolóri odhalili podvod. Jedná sa o fiktívny dovoz PC komponentov v hodnote 1,26 milióna eurAké sú vyhliadky Slovenska? Ján Jelen, úspešný slovenský farmár z Novej Dediny v okrese Levice, začínal pred tridsiatimi rokmi na dvoch hektároch pôdy, dnes podniká spolu s manželkou na 500 hektároch. Z rečí politikov muž, ktorý stojí na čele Zduženia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov, urobil nasledujúce resumé: každý, kto na pôde rozumne podniká, by mal byť podporený, a nie že sa trasie, či dostane alebo nedostane to, čo mu patrí. Skoncujme s praxou, že na vyhodnotenie uchádzači čakajú dva roky a peniaze pritom štátu unikajú pomedzi prsty.“