Riaditeľ PPA: Paralyzovanie agentúry počas kauzy Dobytkár bolo zrejme žiadúce

V danom čase sa malo manipulovať s dokumentmi.

03.06.2022 15:01
kaliňák, bodor Foto:
Zľava Robert Kaliňák a Norbert Bödör v pojednávacej miestnosti na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici 17. mája 2022.
debata

Paralyzovanie Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) bolo zrejme počas kauzy Dobytkár žiadúce. Navyše sa malo manipulovať s dokumentmi. Na mimoriadne tlačovej konferencii informoval generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss aj o rozšírení trestného oznámenia, ktoré PPA podala na Generálnu prokuratúru SR.

„Ide o subjekt, ktorý čerpal dotácie počas obdobie minulej vlády, počas obdobia Dobytkár a všetky tieto projekty, ktoré boli financované cez Pôdohospodársku platobnú agentúru sú predmetom trestného stíhania alebo sú predmetom obvinenia daného subjektu. Tento subjekt po voľbách v roku 2020 získal veľmi veľký vplyv na ministerstve pôdohospodárstva a takisto na PPA. 15. októbra 2020 bola PPA odobratá akreditácia a došlo k stavu, kedy bola agentúra paralyzovaná, nebolo možné vyplácanie platieb, ani vyhlasovanie nových výziev. Paralýza agrosektora bola začatá," uviedol Kiss s tým, že to majú potvrdzovať výsledky kontrol za posledných 10 mesiacov.

Samuel Vlčan Čítajte viac Takú cenu obilia svet nepamätá. Štát reaguje a schválil zákaz vývozu strategických surovín (+ letáky po novom)

V danom období na post generálneho riaditeľa PPA nastúpil človek blízky tomuto subjektu, ktorým má byť Jaroslav Jánoš, za ktorého pôsobenia malo byť plnenie akreditačných kritérií hodnotené negatívne. Rovnako bola zastavená digitalizácia dokumentácie a rovnako mali byť zastavené procesy na konflikt a kontrolu rizík v rámci PPA. Aktuálne veľa zložiek podľa slov Kissa už neobsahuje dokumenty, ktoré sú relevantné na to, aby mohla PPA postupovať voči subjektom v jednotlivých konaniach.

„Vtedy sme museli bojovať o akreditáciu a znova získať dôveru v tom, že dokážeme v krátkom čase implementovať všetky akreditačné kritériá. Dnes konštatujem, že sa nám to podarilo," dodal riaditeľ.

V sekcii protikorupčného riadenia a riadenia protispoločenskej činnosti zasa podľa Kissa došlo k vážnym pochybeniam. Riaditeľka tejto sekcie, ktorá mala na starosti celú agendu, si podľa Kissa nevykonávala svoju pracovnú činnosť v súlade s organizačným poriadkom a v súlade s povereniami, ktoré mala k dispozícii. „Riaditeľka sekcie nastúpila do PPA v auguste 2021 na pozíciu riaditeľky projektových podpôr, tu už sme však ukončili náš pracovný pomer na tejto sekcii, nakoľko mi chýbala odbornosť, ktorá bola a je veľmi dôležitá na tak dôležitej sekcii v rámci PPA," skonštatoval Kiss. Na tejto sekcii malo dôjsť v minulosti k najväčším pochybeniam v oblasti konfliktu záujmov. „Spoločne sme sa preto dohodili, že od 1. decembra 2021 ju poverím vedením sekcie protikorupčnej činnosti, následne 3. decembra bolo na túto sekciu podané podanie od subjektu, o ktorom som hovoril a začalo sa šetrenie tohto podania. Subjekt bol definovaný ako oznamovateľ," podčiarkol generálny riaditeľ, ktorý mal byť informovaný o právnej analýze, ktorá mala potvrdiť skutkový stav daného oznamovateľa.

Následne bolo 23. mája vyhlásené výberové konanie na sekciu protikorupčnej činnosti, kam sa prihlásila aj poverená riaditeľka sekcie. Z dvoch uchádzačov sa im však nepodarilo vybrať osobu na danú pozíciu. Poverená riaditeľka, nakoľko si bola vedomá toho, že v danej funkcii pokračovať nebude, mala 27. mája obvinenému subjektu, ktorý podal dané oznámenie, odovzdať spisy a dokumentáciu o priebehu šetrenia. To malo byť uskutočnené bez vedomia generálneho riaditeľa, čo bolo v rozpore s organizačným poriadkom či legislatívou. Na základe toho dal generálny riaditeľ PPA pokyn na detailné analýzy a kontroly činnosti tejto sekcie 30. mája, na základe čoho boli zistené ďalšie skutočnosti. Poverená riaditeľka si mala od kolegov prevziať celú zložku daného prípadu, pričom následnou kontrolou odovzdaním jej agendy zistili, že v danej zložke chýba 200 strán dokumentu. Navyše mali byť zistené aj snahy mariť vyšetrovanie vo veci obvineného subjektu.

debata chyba
Viac na túto tému: #PPA #Dobytkár