Výrazný rast cien nehnuteľností pokračuje, medziročne zdraželi o vyše 23 percent

Údaje o úveroch naznačujú, že domácnosti sa na začiatku roka snažili využiť ešte stále nízke úrokové sadzby.

25.05.2022 09:46 , aktualizované: 10:06
Bratislava, Slovakia Foto:
Bratislava, Slovakia, dom, byt, domy, byty, nájom, bývanie,
debata (1)

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli v 1. štvrťroku tohto roka medzikvartálne o 8,5 %. Medziročné tempo rastu dosiahlo 23,3 %. Rast cien bytov bol výraznejší ako rast cien rodinných domov. Z regiónov vyniká najmä Košický, Banskobystrický a Trnavský kraj. Údaje o úveroch naznačujú, že domácnosti sa na začiatku roka snažili využiť ešte stále nízke úrokové sadzby. Informovala o tom v stredu Národná banka Slovenska (NBS).

Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností je na základe nových dát na úrovni 2510 eur na štvorcový meter (m2). Oproti predchádzajúcemu štvrťroku narástla o 195 eur/m2. „Príspevky jednotlivých krajov ukazujú, že k medzištvrťročnej zmene ceny prispel najviac Bratislavský kraj, tvoril 62 % z celkového cenového rozdielu. Nadpriemerné sú príspevky Košického a Trnavského kraja,“ priblížili analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) NBS.

stavba Čítajte viac Mladí záujemcovia o hypotéku sú rizikoví, vek odchodu od rodičov sa neustále posúva nahor

Priemerná cena bytov dosiahla na začiatku roka 2761 eur/m2. Ide o medzištvrťročný nárast vo výške 8,7 %, medziročne to bolo viac o 23,6 %. Priemerná cena domov bola v tomto období 1873 eur/m2, čo zodpovedá medzikvartálnemu rastu o 2,3 % a medziročnému o 22,8 %.

Rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie oproti predchádzajúcemu štvrťroku bol najvyšší v Košickom kraji (15,3 %). Ceny sa výrazne zvýšili aj v Banskobystrickom (12,2 %) a Trnavskom kraji (11,2 %).

„Výrazný medzištvrťročný rast cien pravdepodobne úzko súvisí s postupne sa zvyšujúcimi úrokovými sadzbami v komerčných bankách. Domácnosti sa na realitnom trhu snažili využiť zatiaľ ešte stále nízke sadzby, čím ceny tlačia smerom hore. Najmä v marci to indikujú údaje o poskytnutých úveroch,“ priblížili analytici centrálnej banky.

Aktuálny makroekonomický vývoj, ako aj očakávania ohľadne budúceho vývoja úrokových sadzieb však podľa nich neprajú pokračovaniu tohto trendu. K tomuto záveru prispievajú aj ukazovatele zo stavebníctva – vysoké množstvo rozostavaných bytov a vydaných stavebných povolení na konci predchádzajúce­ho roku.

Otázne podľa analytikov je, v akom horizonte budú tieto skutočnosti reflektovať ponukové ceny. „Neevidujeme žiadne indikátory toho, že by majitelia nehnuteľností boli okolnosťami nútení predávať. Pravdepodobnejšie je skôr, že ponuky s príliš vysoko nastavenými cenovkami budú zotrvávať na trhu dlhšie, než tomu bolo v minulosti,“ konštatovali. V takom prípade bude pokračovať roztváranie nožníc medzi ponukovými a realizačnými cenami nehnuteľností.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #byty #nehnuteľnosti #domy