Nižšie ceny benzínu a nafty môžu byť nakoniec realitou. U Matoviča počítajú vplyv nižších daní

Na koaličnej rade v nedeľu 22. mája koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na všetky ropné produkty, teda naftu, benzín, oleje, na osem percent.

23.05.2022 11:07
auto, benzín, ceny ropy, benzínka, čerpacia... Foto: ,
Motoristi nielen na Slovensku, ale v celej Európe cítia nepríjemné zdraženie pohonných hmôt.
debata

Ide o pozmeňujúci návrh k zákonu o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou. Ministerstvo financií má prepočítať dopady návrhu SaS a v utorok 24. mája sa k tomu vyjadrí minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Pre agentúru SITA to uviedla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Ak návrh SaS neprejde, strana si uplatní právo veta. „Koaliční partneri rešpektujú tento náš postoj. Aj predseda Sme rodina potvrdil, že rešpektujú našu požiadavku,“ povedala Zemanová. Na otázku, čo znamená, že si SaS uplatní právo veta, Zemanová odvetila, že „by sa mal ten návrh stiahnuť“. Ak by predsa len návrh zákona o novej mimoriadnej dani pre Slovnaft parlament schválil, tak SaS následne záujme k tomu stanovisko. Zemanová však odmietla dopredu hovoriť, čo konkrétne by stanovisko obsahovalo.

Richard Sulík Čítajte viac Sulík o zákaze ropy: Pri embargu chcem pre Slovensko výnimku, je to extrémne dôležité

Podľa návrhu zákona, o ktorom parlament rokuje v zrýchlenom režime, by mal Slovnaft platiť 30 percent z rozdielu z nižších cien pri nákupe ruskej ropy. SaS je proti zvyšovaniu daní, respektíve proti novým daniam.

debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta #ceny #Slovensko #Matovič
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy