Minister Vlčan ohlasuje iniciatívu za potravinovú sebestačnosť. S obchodníkmi podpísal memorandum

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) v utorok slávnostne podpísal s predstaviteľmi Zväzu obchodu (ZO) SR a Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Dohodu o spolupráci pri realizácii podporných nástrojov na zvýšenie potravinovej sebestačnosti SR.

17.05.2022 11:27
Samuel Vlčan Foto:
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan
debata (4)

„V zmysle tejto dohody sa zaviazali zväz a aliancia, ktoré pokrývajú viac ako 80 percent predaja potravín na Slovensku, že budú polročne posielať informácie, ktoré ako ministerstvo potrebujeme, aby sme správne nastavovali podporné nástroje na rozvoj slovenského agropotravinárskeho priemyslu, aby sme cielene pripravovali výzvy," informoval Vlčan. Zväz a aliancia budú podľa ministra poskytovať údaje na polročnej báze. Prvýkrát údaje poskytnú koncom júla. Údaje bude agrorezort zbierať na základe formulára, ktorý zverejní na webovej stránke. „Verím, že aj ostatné zväzy, ktoré nie sú združené v týchto dvoch najväčších stavovských organizáciách predajcov potravín, že sa pripoja," doplnil Vlčan. Minister ubezpečil organizácie o tom, že získané údaje od jednotlivých subjektov nebude zverejňovať.

hlina drucker baťo Čítajte viac Dotlačila inflácia ľudí k lacnejším potravinám? Vlčan tvrdí, že zastropovanie marží funguje, Hlina nesúhlasí

Podľa Machútovej ide o nevyhnutný krok. „Toto je jeden z nevyhnutných predpokladov alebo zdrojov údajov, ktoré nutne musí rezort mať k dispozícii, aby vedel, koľko sa predáva, koľko prejde kasou tých výrobkov, ktoré boli vyrobené na Slovensku a musí vedieť kde a ako intervenovať, v ktorých vertikálach. Tieto údaje sú mimoriadne dôležité," podčiarkla Machútová.

Krajčovič uviedol, že v záujme obchodníkov je mať silných slovenských obchodných partnerov a silných dodávateľov zo Slovenska. „Či už sú to poľnohospodári či potravinári, ktorí dodávajú svoje výrobky do obchodov. Našim záujmom je, aby bolo týchto potravín viac a aby boli oveľa viac konkurencieschop­nejšie," uzavrel Krajčovič s tým, že je v záujme obchodníkov, aby ministerstvo malo informácie aj o preferenciách zákazníkov.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Samuel Vlčan