Za ľudí prekvapila. Predstavila novú daň, chce presvedčiť aj SaSku

Strana Za ľudí navrhuje zaviesť daň z mimoriadnych ziskov pre energetické spoločnosti. Tento návrh prednesie ostatným stranám vládnej koalície na koaličnej rade.

16.05.2022 14:15
Meravy
Tomáš Meravý
debata (23)

Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý. Podľa neho ide o daň, ktorá sa podľa neho zvyčajne uvalí na energetické spoločnosti vtedy, keď tieto firmy dosiahnu mimoriadne, neočakávané zisky. Takúto daň podľa neho v minulosti zaviedol britský premiér Tony Blair.

„Očakávame, že výnos z tejto dane by mohol čiastočne vykryť náklady finančnej pomoci, v závislosti od toho, ako sa nastaví, by sa na nej vedelo vybrať niekoľko sto miliónov eur," povedal Meravý.

Matovič Čítajte viac Matovič sa opäť pustil do Sulíka. Začal zverejňovať prepočty, o koľko si polepšia rodiny po jeho reforme

Hlavný ekonóm najmenšej koaličnej strany kritizuje stranu Sloboda a Solidarita (SaS) za jej postoj k novele ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. „Strana SaS je tá strana, ktorá túto reformu už 1,5 roka blokuje nezmyselnou požiadavkou na zavedenie niečoho, čo nefunguje nikde na svete," povedal. Liberáli podľa neho navrhovali, aby sa ústavným zákonom do desiatich rokov zafixovala maximálna suma verejných príjmov na úrovni 33 percent hrubého domáceho produktu (HDP). V súčasnosti pritom Slovensko podľa neho dosahuje verejné príjmy na úrovni 40 percent HDP. SaS pritom podľa neho odmietla povedať, aké verejné výdavky navrhuje škrtať. Aktuálne podľa Meravého SaS žiada, aby sa príjem štátu z daní a odvodov zafixoval na úrovni 37 percent HDP. „Chcú, aby sa ústavným zákonom určilo, aká má byť maximálna výška daní v roku 2082, keď väčšina z nás už nebude žiť," dodal Meravý.

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #SaS #Za ľudí
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy