Cestovný ruch na Slovensku vstáva z popola. V lete by hotely mali praskať vo švíkoch

Priam až tragický príbeh sa odohral za posledné roky v cestovnom ruchu. Pandémia ho úplne zdemolovala. Keď už postupne zo seba zhadzoval všetky kamene, prišla ďalšia tvrdá rana v podobe vojny. Kúpeľníctvo bolo od svojich začiatkoch zvyknuté na ruských, ukrajinských a bieloruských návštevníkov. Tí tak skoro na rekreačný pobyt nezavítajú. Slovenský cestovný ruch sa však nevzdáva, ale zachrániť ho môžu len turisti.

16.05.2022 11:21
Chata pri Zelenom plese / Turistika / Horské... Foto: ,
Ilustračná fotka.
debata (2)

Generálny riaditeľ Slovakia Travel Václav Mika rozdelil pandémiu na dve obdobia. Keď boli lockdowny teoreticky neboli ľudia, ale ako náhle prišla vlna uvoľňovania hotely nestíhali pracovať.

Záver zimy a príchod jari priniesol postupné uvoľňovanie pandemických opatrení. Podľa cestovnej agentúry Slovakia Travel sa to pomerne rýchlo odrazilo na vývoji cestovného ruchu. Stúpla návštevnosť hotelov a penziónov, mierne narástol počet hostí zo zahraničia.

Dobré správy pred letom

Pred letnou sezónou sú to dobré správy a aj aktuálne prieskumy ukazujú, že Slováci majú v pláne dovolenkovať na Slovensku, a to hlavne pri vode. Domáci cestovný ruch však zďaleka nie je „za vodou“ a aj z toho dôvodu chce Slovakia Travel podporiť tieto prognózy cielenou kampaňou, ktorá bude určená turistom doma aj v zahraničí. „Cestovanie je voľné. Chceme to využiť a silnou komunikáciou zabezpečiť, aby k nám prichádzali aj ľudia zo zahraničia,” uviedol pre Pravdu Mika.

Na Slovensku sa veľmi dobre javil ukrajinský trh, potvrdil to aj Mika, s tým, že ho to mrzí, ale je to „ bohužiaľ” realita. Preto sa snaží napriek nepriaznivej situácií spraviť pre Slovensko, čo najlepšiu kampaň a oživiť v ňom turizmus. „Chceme byť aktívni v Pobaltí. Budeme zastúpení v Izraeli, Nemecku, Rakúsku a v Škandinávií. To sú témy, ktorým sa teraz venujeme,” tvrdí Mika. Tak isto podporujú eventy na Slovensku, ktoré zo zahraničia donesú turistov a prinesú unikátny počet prenocovaní.

leto, more, pláž, rodina, dovolenka Čítajte viac Slováci počas Veľkej noci cestovali za hranice, lákalo ich Taliansko

Podľa aktuálnych zistení Štatistického úradu SR hotely a penzióny navštívilo v marci takmer 300-tisíc hostí. Bolo ich deväťkrát viac ako minulý rok v rovnakom období, avšak o 31 percent menej ako v marci 2019. Súčasne takmer tretinu celkovej návštevnosti tvorili zahraniční turisti, ktorých v marci prišlo na Slovensko 87-tisíc.

„Uvoľnenie pandemických opatrení a zrušenie obmedzení prišlo doslova v hodine dvanástej a sme radi, že podnikatelia mohli využiť zimnú sezónu, hoci ideálne to samozrejme nebolo. Preto sme radi, že vlani sa letná sezóna naopak mimoriadne vydarila a veríme, že aj vďaka našej organizácii bola historicky najúspešnejšou. V tomto trende chceme pokračovať,” konštatuje Václav Mika.

Ukazuje sa, že Slováci by mali podporiť domáci cestovný ruch aj počas tohto leta. Podľa prieskumu agentúry MNForce viac ako polovica, 58 percent opýtaných preferuje dovolenku na Slovensku, do zahraničia sa chystá vycestovať len približne štvrtina, 25 percent respondentov. Medzi preferované aktivity počas letnej dovolenky opýtaní zaradili najčastejšie „oddych pri vode” (23 percent) a "výlety do okolia, spoznávanie atrakcií a pamätihodností“ (22 percent).

„Slovensko má veľkú výhodu v tom, že ponúka širokú paletu ako tráviť svoj voľný čas. Na malom území, bez dlhého cestovania sa dá nájsť takmer všetko od prírodných skvostov, historických pamiatok, bohatej ľudovej kultúry a folklóru až po zábavu v rušných uličkách miest. V lete k tomu ešte patrí športové a rekreačné vyžitie na jazerách, či v akvaparkoch. To všetko sú samé plusy, na ktoré radi lákame turistov doma aj v zahraničí,” uzatvára riaditeľ Slovakia Travel.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #dovolenka #Slovensko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy