Domácnosti sa nemusia obávať vyúčtovania za teplo, tvrdia teplári

Slovenské domácnosti sa nemusia obávať vyúčtovania za teplo za minulý rok. Týka sa to najmä domácností, ktoré odberajú teplo od veľkých výrobcov tepla, teda prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom (CZT). Ako uviedol Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), ostatné dva roky výšku nákladov za teplo okrem počasia ovplyvňuje aj pandémia. Ani prijaté karanténne opatrenia počas roka, ani vývoj počasia, však výšku platieb za dodané teplo v roku 2021 negatívne neovplyvnili.

09.05.2022 10:19
krb, kúrenie, dobré bývanie, Foto:
Ilustračná fotka
debata

„Vzhľadom na karanténne opatrenia a celkovú situáciu ohľadom pandémie COVID-19 počas roka 2021 trávili Slováci opäť viac času doma, čo sa odrazilo aj na spotrebe, a to predovšetkým teplej vody. Tá síce počas obmedzení pohybu ľudí a homeofficov vzrástla v priemere o 8 percent, avšak na druhej strane vývoj počasia bol priaznivý a v bytoch nebolo potrebné kúriť viac ako obvykle,“ uviedol predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Podľa Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu bol vlaňajšok vyhodnotený ako jeden zo siedmich najteplejších rokov v histórii pozorovaní. Síce sa na jeseň kúrilo už od septembra, ale zimné mesiace (január, február a marec 2021) boli bez extrémnych zím. Preto zvýšená spotreba vody nemala z pohľadu celého roka významný dopad na celkové náklady na dodané teplo.

Andrej Juris Čítajte viac Program pre energeticky chudobných spoznáme v lete. Brzdia ho chýbajúce dáta

To, či budú mať odberatelia preplatky alebo nedoplatky, bude závisieť najmä od nastavenia výšky zálohových platieb a ich spotrebiteľského správania. Ak mali zálohové platby nastavené rovnako ako rok predtým a výrazne nezmenili spotrebiteľské správanie, tak môžu očakávať približne rovnaké preplatky, respektíve nedoplatky. Výška preplatku, respektíve nedoplatku je vlastne rozdiel medzi skutočnými nákladmi na teplo na byt, ktorý je uvedený vo vyúčtovaní od správcu a uhradenými zálohovými platbami, ktoré sa za byt počas roka zaplatia.

Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) združuje viac ako 100 dodávateľov tepla na celom Slovensku. Prostredníctvom systémov CZT zabezpečujú dodávku tepla v 188 mestách a obciach na Slovensku pre takmer 2 milióny občanov.

debata chyba
Viac na túto tému: #energie #Slovensko #teplo #teplári