Malí cestní dopravcovia a odťahové služby opäť vyzývajú vládu riešiť vysoké náklady a ceny palív

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) a Asociácia Žltý Anjel Asistance24 opätovne vyzývajú vládu, aby okamžite začala riešiť podľa nich vysoké náklady v doprave a premrštené ceny pohonných hmôt. V otvorenom liste predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi a ministrovi financií Igorovi Matovičovi (obaja OĽaNO) obe organizácie nespokojných malých cestných dopravcov a odťahových služieb uviedli, že neustále žiadajú vládu o pomoc pri znižovaní nákladov pred dopravu, aby mohli konkurovať dopravcom v Európskej únii, no bezvýsledne.

09.05.2022 09:35
UNAS Foto: ,
Na snímke zľava predseda Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Stanislav Skala, predseda Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov Matej Krampl a člen celorepublikovej rady Iniciatívy poľnohospodárov Slovenska Pavel Jaroslav.
debata

„Je totálnou hanbou zo strany ministerstiev, že absolútne nikto nereaguje na podnet, ktorý sme podali na Protimonopolný úrad SR pre nadmerné zisky z pohonných hmôt," uviedli predseda UNAS Stanislav Skala a prezident Asociácie Žltý Anjel Asistance24 Marián Ürge. Slovnaft podľa nich vyváža spracovanú naftu a benzín do Maďarska, kde v Rajke sa dá natankovať nafta za 1,287 eura a na Slovensku za 1,819 eura. „Slovnaft má desaťnásobne vyššie zisky a vláda sa tvári, že nič nevidí," podotkli v liste.

.Za výsmech označili návrh v parlamente na odškodnenie herní a herných spoločností v rámci následkov pandémie koronavírusu a žiadajú ho prehodnotiť. „Naši dopravcovia musia odstavovať vozidlá a prepúšťať zamestnancov pre neustále zvyšovanie pohonných hmôt a zo strany ministerstiev si niekto dovolí dať návrh na odškodnenie herní, ktoré berú našim rodinám financie," upozornili Skala a Ürge. Podľa nich cestná nákladná doprava, sekcia odťahových služieb a taxislužby nedostali počas COVIDU ani cent od vlády.

Ropa Čítajte viac Obchodovanie s ruskou ropou sa od 15. mája skomplikuje

Obe organizácie poznamenali, že doprava ročne prináša do rozpočtu zhruba dve miliardy eur, ale ministerstvo dopravy a vláda sa k ním správa ako k nepriateľovi štátu. „Všetkým pomáhate a slovenský dopravca skapína. Pýtame sa, ako chcete nahradiť veľký výpadok financií do rozpočtu, keď nám každý deň padajú dopravcovia," pýtajú sa Skala a Ürge. Podľa nich je na čase, aby sa vo vláde zobudili a začali myslieť aj na dopravu, pretože hrozí, že nebude mať kto zásobovať obchody. „Všetky náklady idú hore a vy nič nerobíte," dodali.

debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #náklady #UNAS