Chlieb na pultoch zdražel aj o 50 percent. Pekári ukazujú prstom na reťazce

Agrorezort pri hodnotení deklarácie o cenách 13-tich základných potravín nehovorí celú pravdu, tvrdia pekári. Podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) ceny vzrástli viac, ako bolo nevyhnutné, informoval predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

06.05.2022 10:22
obchod, potraviny, pečivo, chlieb Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

„Stanovisko agrorezortu k plneniu jeho vlastnej deklarácie neodzrkadľuje realitu. Úplne opomína fakt, že ceny iných výrobkov ako tých spomenutých v deklarácii vzrástli na pultoch viac, ako bolo nevyhnutné. Ceny za niektoré potraviny spomenuté v deklarácii pritom na pultoch vzrástli len tesne pred podpisom memoranda. Či sa tak stalo zámerne alebo náhodou posúdiť nevieme,“ uviedol Lapšanský.

Ako príklad uvádza, že pultové ceny 1 kilogramu chleba v reťazcoch za posledné štyri mesiace vzrástli v rozmedzí od 33 až do 50 percent. Predajné ceny na pultoch obchodných reťazcov, za ktoré nakupuje zákazník, rástli rýchlejšie ako odbytové ceny, za ktoré nakupovali obchodné reťazce od pekárov. Zdražovanie teda nespôsobujú len zvýšené výrobné náklady potravinárov, ktoré rastú pekárom na týždennej báze.

polsko014 Čítajte viac Anketa reťazcov: Vykupujú špekulanti potraviny vo veľkom a chystajú sa limitovať predaje?

„Ako zástupcovia viac ako 500 podnikov a živnostníkov a 12 000 zamestnan­cov, ktorí štátu odvádzajú dane a odvody, považujeme za svoje právo žiadať od politikov a úradníkov reálnu prácu a nielen politický marketing. Situácia v potravinárstve sa neustále zhoršuje. Zatiaľ čo iné štáty prichádzajú s podporou svojich výrobcov, slovenský agrorezort sa stal lídrom v počte mesačne podpísaných memoránd, ale pre spracovateľov potravín nepriniesol žiadne riešenie kritickej situácie. V čase vojny tak dochádza nielen k extrémnemu zdraženiu potravín, ale aj k znižovaniu konkurencieschop­nosti slovenských výrobcov potravín oproti ich kolegom v zahraničí. Tí totiž pomoc od štátu získavajú,“ uzavrel Lapšanský.

Štát reaguje: Ceny sú obchodným tajomstvom

Odbytové ceny sú obchodným tajomstvom, ktoré agrorezort nie je oprávnený zverejňovať. Predajné ceny eviduje Štatistický úrad a ministerstvo pôdohospodárstva tieto údaje na základe zmluvy so ŠÚ SR nemôže zverejňovať tretím stranám. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v reakcii na vyjadrenia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

„Radi by sme uviedli, že medzimesačne sa spotrebiteľská cena vybraných základných potravín zvýšila v priemere o 1,5 % a odbytová cena vzrástla v priemere o 5,7 %. Medziročne sa spotrebiteľská cena vybraných základných potravín zvýšila v priemere o 15,6 % a odbytová cena vzrástla v priemere o 20,1 %," spresnil agrorezort.

SZPCC v piatok uviedol, že minulotýždňové (28. 4.) vyhlásenie MPRV SR k plneniu deklarácie o minimálnom zvýšení cien 13 základných druhov potravín nereflektuje skutočný nárast cien potravín ani na pultoch, ani u dodávateľov.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #ceny #chlieb #marže
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy