Pokračovanie článku: Najväčší presun dôchodkov od roku 2013. Miliardy v úsporách ľudí pôjdu do akcií

Noví sporitelia pôjdu do rizikových fondov

Pre ľudí, ktorí vstúpia do druhého piliera, bude platiť jednoduchá zásada: aby si maximalizovali výnosy, ktoré môžu v penzii dostať, do 45. roku života budú držať svoje úspory v rizikovejších, no zároveň aj výnosnejších fondoch. Konkrétny akciový či indexový produkt navrhne sporiteľovi jeho DSS.

Aby sa riziko prepadu investície v staršom veku znížilo, po 45-ke sa začnú tieto úspory postupne ľuďom presúvať do garantovaných dlhopisových fondov. Krajniak navrhuje túto sumu na 12,5 percenta z objemu ich úspor v trojročných intervaloch. Rozhodnutie, ako presun vykonať, aby nedošlo k strate z dôvodu výkyvov na trhoch, bude tiež na dôchodkových správcovských spoločnostiach.

Milan Krajniak: Ja nebudem medzi tými, ktorých úspory presunieme

Také dlhodobé sporenie v dlhopisových fondoch, ako to má väčšina sporiteľov nastavené dnes, označuje expert na dôchodky z tímu Plánu obnovy Ján Šebo za rizikové. „V súčasnosti si na Slovensku 60 percent ľudí už deväť rokov sporí v nebezpečných produktoch. A my im hovoríme, že sú garantované. No garantované sú iba v tom, že budú mať nízku nasporenú sumu,“ hovorí. Pripája sa aj investičný analytik FinGO.sk František Burda, podľa ktorého je reforma konečne odvážny krok, ktorý môže státisícom ľudí zhodnotiť ich dôchodkové úspory. „Dôchodok je dlhodobý projekt a čím dlhší horizont sporiteľom ostáva do dôchodku, tým viac by mali mať svoje prostriedky zainvestované rizikovejšie a čo najviac v akciách,“ hovorí.

Experti najviac kritizujú vypustenie automatického vstupu ľudí vstupujúcich na trh práce do druhého piliera. Michal Mešťan, prodekan ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, si tiež myslí, že by bolo určite lepšie, keby bol v tomto balíku opatrení zavedený aj povinný vstup do druhého piliera. „Ale ak zoberieme do úvahy to, že dôchodkové správcovské spoločnosti už posledných pár rokov konštatujú, že vstup mladých ľudí do druhého piliera sa zvýšil, nevidel by som to úplne tragicky,“ dodáva.

„Keď štát nezabezpečil ľuďom adekvátne finančné vzdelanie, nemôže od nich chcieť investičné rozhodnutia. Takéto rozhodnutia aj zodpovednosť za nich musí zobrať na seba štát,“ hovorí Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments. Odvoláva sa na viacero príkladov zo sveta, kde najlepšie hodnotené dôchodkové systémy vo svete sú také, ktoré stoja na viacerých pilieroch, napríklad v Škandinávii, Kanade, Novom Zélande či v Holandsku.

Krajniak však pripúšťa, že automatický vstup sa vo finálnom návrhu môže nakoniec objaviť. „Sme otvorení zaradiť to tam, ale len vtedy, ak nastane celospoločenský konsenzus. Je to priveľká zmena,“ obáva sa Krajniak.

© Autorské práva vyhradené

61 debata chyba
Viac na túto tému: #investície #dôchodok #II. pilier #Milan Krajniak
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy