Poľsko a Bulharsko dostávajú plyn od svojich susedov z Európskej únie

Poľsko a Bulharsko dostávajú plyn od svojich susedov z Európskej únie. Uviedla to v stredu poobede predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na skutočnosť, že Rusko v stredu zastavilo dodávky plynu do Poľska aj Bulharska. Moskva ako dôvod uviedla, že odberatelia v týchto krajinách nezaplatili za dodávky rubľami, ako požaduje Moskva.

27.04.2022 15:30
Leyenová Foto: ,
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
debata (10)

„Poľsko a Bulharsko teraz dostávajú plyn od svojich susedov v EÚ po tom, čo ruský štátny energetický gigant Gazprom zatvoril kohútiky,“ uviedla šéfka eurokomisie v mimoriadnom vyhlásení pre médiá. Podľa nej to svedčí o obrovskej solidarite členmi Únie a aj o efektívnosti minulých investícií do interkonektorov a inej plynárenskej infraštruktúry.

„Nie je žiadnym prekvapením, že Kremeľ používa fosílne palivá, aby sa nás pokúsil vydierať. To je niečo, na čo sa Európska komisia pripravovala v úzkej koordinácii a solidarite s členskými štátmi a medzinárodnými partnermi. Naša reakcia bude okamžitá, jednotná a koordinovaná,“ dodala.

Germany Foreign Policy Čítajte viac K situácii s plynom bude mimoriadne zasadať hospodársky výbor

Podľa jej slov Kremeľ „opäť zlyhal“ vo svojom pokuse zasiať rozdelenie medzi členské štáty Únie a odkázala, že „éra ruských fosílnych palív v Európe sa blíži ku koncu“.

Von der Leyenová zároveň varovala dovozcov z EÚ, že platenie za ruský plyn v rubľoch, ako to požaduje Kremeľ, bude znamenať porušenie sankčného režimu EÚ. „Pokiaľ dodávateľská zmluva nebude denominovaná v rubľoch, európske firmy sa nesmú podvoliť tlaku platiť v ruskej mene. Išlo by o porušenie sankcií, teda o vysoké riziko pre spoločnosti,“ upozornila pred novinármi.

Šéfka exekutívy EÚ vo svojom oznámení spresnila, že eurokomisia zabezpečí, aby rozhodnutie Gazpromu malo čo najmenší vplyv na európskych spotrebiteľov. Komisia v tejto súvislosti zintenzívni aj svoju prácu s takzvanými regionálnymi skupinami členských štátov, ktoré si môžu navzájom pomáhať s dodávkami, aby sa zmiernili akékoľvek dosahy na možné prerušenia dodávok plynu.

rusko plyn Gas LNG Čítajte viac Plyn prúdi na Slovensko ďalej. Ťah Gazpromu vystrelil jeho ceny skoro o štvrtinu

Zároveň dodala, že EÚ bude pokračovať v práci na zabezpečení dostatočných dodávok a skladovania plynu v strednodobom horizonte. Pripomenula, že akčný plán REPowerEU už tento rok pomôže výrazne znížiť závislosť Európanov od ruských fosílnych palív a je tu aj dohoda s USA na zabezpečení dodatočného dovozu skvapalneného plynu (LNG) v tomto a nasledujúcich rokoch.

„Tento najnovší agresívny krok Ruska je ďalšou pripomienkou toho, že musíme spolupracovať so spoľahlivými partnermi a budovať našu energetickú nezávislosť,“ skonštatovala von de Leyenová a privítala návrh francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ zvolať čo najskôr stretnutie ministrov energetiky EÚ.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Slovensko #plyn #Bulharsko