Čím staršie, tým drahšie. Ojazdené autá zdraželi o vyše 500 eur, zároveň zostarli takmer o rok

Vo februári tohto roku bol počet ponúkaných ojazdených áut na stredoeurópskom trhu na úrovni 394-tisíc áut. V marci začali inzerované vozidlá pribúdať a ich množstvo stúplo na takmer 446-tisíc kusov, i Na Slovensku pribudlo medzimesačne v ponuke inzertných portálov 5 700 vozidiel, medziročný nárast je 510 áut. Stredná hodnota ceny sa za rok posunula zo 6 499 eur na súčasných sedem tisíc eur. Vyplýva to z analýzy trhu Barometer ojazdených vozidiel, ktorú pravidelne realizuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

06.04.2022 10:06
Jazdene auta ilustracny Foto:
ilustračná fotka
debata

„Ak by ponuka ojazdených vozidiel na slovenskom sekundárnom trhu naďalej rástla, potom by to mohlo pozitívne ovplyvniť cenový vývoj a zastaviť alebo aspoň spomaliť už niekoľko mesiacov trvajúci rast cien. Otázkou zostáva, ako dlho bude trvať ruská agresia voči Ukrajine, ktorá negatívne vplýva na automobilovú prvovýrobu, ale aj to, ako s dopytom po jazdených autách na slovenskom trhu zahýbu ukrajinskí vojnoví utečenci, ktorých štát očakáva až niekoľko desiatok tisíc,“ hovorí Karolína Topolová, generálna riaditeľka spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Podľa AURES Holdings vyplýva, že nárastu ponuky inzertných portálov stále výrazne pomáha najmä dovoz zahraničných ojazdených áut. Vzhľadom k vysokým cenám sa na trh dostáva aj väčšie množstvo starších vozidiel. Stredná hodnota ceny sa vo všetkých krajinách V4 v marci držala na takmer rovnakých úrovniach ako predchádzajúci mesiac. V porovnaní s marcom minulého roka však mediánová cena vzrástla o 7,7 percenta na Slovensku, o 12,6 percenta v Česku, o 23,7 percenta v Poľsku a o 21,7 percenta v Maďarsku.

elektrina, poistky, elektrikár Čítajte viac Na Slovensku končí ďalší dodávateľ energií. Čo bude s klientmi?

Najčastejšie ponúkanou značkou ako informuje AURES Holdings na slovenskom trhu bola v marci Škoda s 8 402 vozidlami rôznych modelov. Nasledoval Volkswagen s 7 222 autami, tretie miesto obsadilo BMW s 3 713 ponúkanými ojazdenými autami. V prvej päťke sa umiestnili ešte značky Audi (3 616) a Mercedes-Benz (3 260). Stredná hodnota veku inzerovaných vozidiel na Slovensku bola v marci 10,6 roka oproti minuloročným 9,7 roka. Tachometer ponúkaných áut najčastejšie ukazoval hodnotu 172-tisíc km, čo je opäť tisíc km viac ako vlani.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #vek #cena #ojazdené autá