Medzinárodné ceny potravín a krmív môžu pre vojnu na Ukrajine vzrásť o 20 %

Index cien potravín FAO sa vo februári dostal na rekordné maximum a je takmer isté, že v najbližších mesiacoch bude v dôsledku vojny na Ukrajine pokračovať v raste.

13.03.2022 09:35
pole, polia, žatva, kombajn Foto:
Svetové ceny potravín sú už dnes na maximách, v najbližších mesiacoch budú rásť.
debata (2)

Medzinárodné ceny potravín a krmív môžu v dôsledku vojny na Ukrajine stúpnuť až o 20 %, varovala v piatok Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). To môže spôsobiť globálny nárast podvýživy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

FAO uviedla, že nie je jasné, či Ukrajina bude môcť zožať obilie, ak bude vojna pokračovať. Ďalším rizikom je obmedzenie ruského exportu v budúcom roku. Rusko je podľa údajov FAO najväčším vývozcom pšenice na svete Ukrajina piatym najväčším. Na tieto dve krajiny celkovo pripadá 19 % dodávok jačmeňa, 14 % pšenice a 4 % kukurice a celkovo až tretina globálneho exportu obilnín. Rusko je tiež lídrom vo vývoze hnojív.

„Pravdepodobné narušenie poľnohospodárskej aktivity v týchto dvoch veľkých exportéroch dôležitých plodín môže vážne zvýšiť potravinovú neistotu v globálnom meradle,“ uviedol šéf FAO Qu Dongyu.

Index cien potravín FAO sa vo februári dostal na rekordné maximum a je takmer isté, že v najbližších mesiacoch bude v dôsledku vojny na Ukrajine pokračovať v raste. Podľa FAO iné krajiny nedokážu plne vykompenzovať očakávaný výpadok exportov z Ruska a Ukrajiny a tento nedostatok môže spôsobiť nárast cien potravín a krmív o 8 % až 22 %, pričom už teraz sa nachádzajú na vysokých úrovniach.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #obilie #pšenica #ceny potravín #vojna na Ukrajine #hnojivá