Vojna na Ukrajine zatiaľ neoslabila slovenský finančný sektor. Je stabilný, tvrdí NBS

Slovenský bankový sektor napriek prebiehajúcim udalostiam na Ukrajine zabezpečuje všetky finančné služby v plnom rozsahu. Aktuálna situácia nemá podľa stanoviska zverejneného Národnou bankou Slovenska (NBS) vplyv na jeho fungovanie a plynulosť prevádzky.

03.03.2022 10:15
vojna, Ukrajina, hranica, Vyšné Nemecké, utečenci Foto: ,
Ilustračná fotka
debata

Na žiadnu slovenskú finančnú inštitúciu sa zároveň nevzťahujú medzinárodné sankcie. Najväčšie slovenské banky sú súčasťou veľkých európskych bankových skupín.

Všetky slovenské banky aktivovali denný monitoring základných funkcií, ktorý sa využíval počas prvej vlny pandémie. Sledujú najmä vývoj kľúčových parametrov svojho podnikania a vyhodnocujú možné hrozby. „Bankový dohľad nepretržite monitoruje situáciu na úrovni každej banky. Súhrnne možno konštatovať, že objem expozícií bánk voči spoločnostiam na Ukrajine a v Rusku je minimálny a neohrozuje ich stabilitu ani klientov," uvádza ďalej NBS.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič žiada najtvrdšie sankcie: Podporujeme všetky opatrenia, aby sme zastavili novodobého Hitlera

Slovenské banky sú podľa nej kapitálovo silné, k čomu prispela aj zodpovedná dividendová politika. Rizikový profil bánk je dlhodobo stabilný. „Pri porovnaní s krajinami Európskej únie majú slovenské banky nízku úroveň problémových úverov a vysoké krytie opravnými položkami. Stresové testy dlhodobo preukazujú vysokú odolnosť bankového sektora," uzatvára NBS.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #NBS #vojna na Ukrajine