Autodopravcovia vstupujú do ostrého štrajku. Zablokujú viaceré hraničné priechody

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) s partnerskými organizáciami začala v pondelok v Bratislave s avizovaným protestom

15.02.2022 13:55 , aktualizované: 16:41
protest kamionisti bratislava Foto: ,
Protest autodopravcov v Bratislave
debata (10)

Autodopravcovia protestujúci od pondelka proti zvýšeným cenám pohonných hmôt a podmienkam v cestnej doprave plánujú v utorok večer začať blokovať slovensko-český diaľničný hraničný priechod pri Kútoch. Predseda Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Stanislav Skala pre agentúru SITA povedal, že osobné vozidlá a autobusy budú púšťať a blokádu hraničných priechodov chcú postupne zvyšovať, ak príslušné ministerstvá podľa neho nepristúpia na rokovanie o ich hlavných požiadavkách.

„Večer začneme blokovať hraničné priechody. Budeme to stupňovať jeden za druhým, začneme hlavné hraničné priechody jeden deň. Keď neustúpia, začneme blokovať druhý hraničný priechod,“ uviedol Skala. Podľa neho chcú nasledujúce dni pridávať blokádu aj ďalších priechodov. Ako poznamenal, poľnohospodári v utorok už začali s blokovaním Dargovského priesmyku na východe krajiny. Podľa Skalu pripravujú blokovanie, napríklad hraničného priechodu do Poľska v Trstenej, ale aj priechodov v Komárne, či v Slovenských Ďarmotách.

VIDEO: Kamionisti protestujú:

Video

Nákladné autá z Rožňavskej ulice v Bratislave, kde stáli v jednom pruhu v smere do mesta, podľa predsedu UNAS odídu preč. „Mali sme tu problém s kotlebovcami, tí už odišli. Autá pôjdu na Kúty a potom sa rozdelíme. Tam stačí šesť, sedem vozidiel,“ povedal Skala. Dúfa, že začnú s nimi rokovať, inak začnú rozširovať blokovanie hraničných priechodov. „Už nemáme iné východisko, teraz sú na ťahu oni,“ dodal.

Jednou z hlavných požiadaviek autodopravcov je okamžité zníženie spotrebnej dane z palív o 30 % prechodne na šesť mesiacov podľa vzoru Poľska a Maďarska. Ďalšími požiadavkami sú opätovné zníženie cestnej dane o 30 % na stálo, vratka spotrebnej dane z palív za natankovaných tisíc litrov vo výške 38 eur pre dopravcu. Žiadajú tiež okamžité zníženie platby mýta na šesť mesiacov o 30 % a v prípade nového mýta v budúcom roku trvalý pokles sadzieb pre domácich dopravcov o 28 %.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #štrajk #UNAS #autodopravci