Súdna mapa naďalej ohrozuje prvú žiadosť o platbu z plánu obnovy

Prijatie súdnej mapy z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej opäť svieti načerveno v semafore prvej žiadosti o platbu z plánu obnovy. Vyplýva to z aktualizovaných údajov na stránke plánu obnovy, farby sa pri míľnikoch naposledy menili 9. februára.

14.02.2022 14:42
Mária Kolíková Foto: ,
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková
debata

V strede januára sa pritom súdna mapa sfarbila na oranžovo, vtedy ju totiž prijala vláda a ministri ju poslali na prerokovanie parlamentu. Už na jar tohto roka chce Slovensko žiadať od Európskej komisie (EK) prvú platbu vo výške 458,3 milióna eur. Sekcia plánu obnovy ale upozorňuje, že zdržanie alebo nesplnenie hoci jediného zo 14 míľnikov ohrozuje podanie celej žiadosti.

Súdna mapa v zozname 14 míľnikov pri prvej platbe, ktorej žiadanie sa už blíži, svieti načerveno ako jediná. Znamená to, že pri tomto kroku očakáva štát veľké oneskorenie splnenia míľnika alebo nesplnenie.

Richard Sulík Čítajte viac Daňová brzda je dohodnutá, stačí ju prijať, tvrdí Sulík. Matovič ju odmieta

Oranžová svieti pri investičnom pláne projektov železničnej infraštruktúry, reforme systému riadenia vysokých škôl a pri zavedení výdavkových stropov. Znamená to, že pri týchto míľnikoch sa očakáva malé oneskorenie alebo čiastočné nesplnenie. Zvyšné míľniky sú už splnené.

Súdnu mapu majú aktuálne na stole poslanci Národnej rady (NR) SR. Tí sa majú zísť v utorok (15. 2.). Podľa programu zverejneného na webe NR SR by sa mali na aktuálnej schôdzi zaoberať aj súdnou mapou.

Reforma súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Vzniknúť majú mestské súdy v Košiciach a Bratislave. Po novom majú existovať tri obvody krajských súdov so sídlami v Trnave, Žiline a Prešove. Zostávajúce súdy majú fungovať ako pracoviská alebo sídla. Zmeny sa týkajú aj krajských súdov. Okrem opozície či odborárov zmeny namietali aj koaliční partneri. V koalícii mali rokovať o kompromisnom pozmeňujúcom návrhu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Mária Kolíková #plán obnovy #súdna mapa
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy