Budú peniaze na opravu mostov? Desaťročia sa na to kašlalo, reaguje Doležal na ich havarijný stav

Rezort dopravy začne už v tomto roku projektovú prípravu na odstránenie havarijnej situácie na najhorších mostoch.

11.02.2022 10:36
Doležal Foto: ,
Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina).
debata (10)

Na zvrátenie nepriaznivého vývoja stavu mostov na cestách prvej triedy treba vynaložiť ročne približne 30 mil. eur. Informoval o tom minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) s tým, že rezort začne z vlastných zdrojov projektovú prípravu na odstránenie havarijnej situácie na najhorších mostoch už v tomto roku. Za uvedenú sumu možno podľa ministra zrekonštruovať desiatky mostov, možno 40 až 50 podľa veľkosti, a súčasnú situáciu je možné zvrátiť do desiatich rokov a vrátiť sa do normálneho stavu. Doležal vzhľadom na súčasný stav mostov pripustil, že sa budú zatvárať, ale verí, že nebudú padať.

Spišské divadlo Čítajte viac Vysoké ceny energií udreli aj na mestá na Spiši. Chýbať im budú státisíce, vládu žiadajú o pomoc

Minister dopravy zároveň požiadal rezort financií, aby prisľúbil financovanie mostného programu zatiaľ na roky 2023 a 2024, ale ideálne na desať rokov, napríklad v podobe podpísania spoločného memoranda. „Odpoveď ministerstva financií bola taká, že v tejto chvíli nevedia nič garantovať, lebo proces rozpočtovania na budúce roky sa ešte nespustil,“ povedal v piatok Doležal na sociálnej sieti.

Na vládu predloží budúci týždeň aktualizovaný harmonogram cestnej infraštruktúry, v ktorom je zahrnutá aj rekonštrukcia mostov. „Keď vláda schváli tento materiál, minister financií tam má úlohu v rámci rozpočtu verejnej správy vyčleniť na rekonštrukciu mostov financie v rámci možností rozpočtu. Slovenská správa ciest vyhlási verejné obstarávanie na mosty,“ uviedol minister dopravy. Peniaze podľa neho nepotrebujú teraz, ale očakáva, že štát ich uvoľní na rekonštrukciu mostov v rozpočte na budúci rok.

Z 1 700 mostov na cestách prvej triedy bolo v roku 2011 v troch najhorších kategóriách zlý, veľmi zlý a havarijný stav zhruba dvesto mostov, v roku 2021 ich už bolo šesťsto. „Veľká časť mostov sa postavila v 50., 60. rokoch minulého storočia, odvtedy s tým nikto nič nerobil. Nám to padá na hlavu teraz. Desaťročia kašleme na tú situáciu a bude trvať desaťročia, kým sa dostaneme do normálneho stavu,“ dodal Doležal

10 debata chyba
Viac na túto tému: #mosty #cesty #Doležal