Pokračovanie článku: Peniaze na účte do pár sekúnd. Banky spúšťajú okamžité platby. Kto ich bude mať zadarmo a kto si priplatí?

Bez poplatkov a načas

Trojica finančných domov nový systém platieb testovala niekoľko mesiacov. Pre denník Pravda potvrdili, že skúšky dopadli dobre. „Splnili sme všetky certifikačné požiadavky Národnej banky Slovenska a zvládli úspešný test okamžitých platieb, ktorý banka realizovala aj s ďalšími bankami,“ ubezpečuje Miša z VÚB. V Tatra banke ešte pár dní pred spustením prebiehali testy funkčnosti, ktoré potrvajú až do začiatku ostrej prevádzky. „Intenzívne pracujeme na tom, aby sme našim klientom komfort okamžitých platieb umožnili od 1. februára,“ tvrdí pre Pravdu Miklošovičová. „Slovenská sporiteľňa je na spustenie okamžitých platieb plne pripravená,“ potvrdzuje Michal Kopecký.

Ak využívate internetbanking v mobile, nová funkcionalita bude dostupná automaticky po jej nasadení. Pri využívaní mobilnej aplikácie je potrebná aktualizácia. Klient si potom už len nastaví spôsob platby na okamžitú, zvyšok je na konkrétnych bankách. Trvalé príkazy, ako aj SEPA prevody budú odchádzať ako doteraz.

sulik, matovic Čítajte viac Slovenská vláda zaspala. Ako pomáhajú s enormným rastom cien energií v Česku, Maďarsku a Poľsku?

Klienti Tatra banky spolu s Raiffeisen bankou si za okamžité platby priplácať nebudú. Okamžité platby sú spoplatnené rovnako ako klasické SEPA platby. Zároveň platí, že tieto platby sú súčasťou balíkov služieb. Okamžité platby budú súčasťou balíčka k účtu aj vo VÚB banke, teda pre klientov využívajúcich VÚB Účet, VÚB Účet pre juniorov, VÚB Účet pre mladých, VÚB Účet Magnifica či Transparentný účet. Rovnako aj Slovenská sporiteľňa ponechá okamžité platby bez poplatku. „Z pohľadu poplatkov sa okamžité platby správajú ako štandardné elektronické prevody a sú súčasťou všetkých balíkov služieb, čiže klienti za ne nebudú platiť žiadne poplatky,“ objasňuje Kopecký zo Slovenskej sporiteľne.

V zásade tak platí, že pokiaľ teraz klient za SEPA platby neplatí, nebude ani za okamžité platby. Ak má SEPA platby spoplatnené, bude mať aj okamžité platby spoplatnené za tú istú cenu. Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik v tejto súvislosti upozorňuje, že banky majú v ponuke aj základné bežné účty, v ktorých sa za instantnú platbu bude doplácať. „Napríklad jedna z bánk avizuje poplatok 20 centov za elektronickú instantnú platbu. Nie je to vysoká suma, ak si však niekto nedá pozor a bude hradiť zo základného účtu všetky platby ako instantné, môže zaplatiť na konci mesiaca na poplatkoch niekoľko eur navyše,“ tvrdí pre Pravdu. Takýchto účtov je však len minimum. Ak má klient pochybnosti, ideálne je si to vo svojej banke preveriť.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #banky #Slovensko #okamžité platby