Omikron môže vyradiť desiatky tisíc zamestnancov, upozorňujú zväzy. Ako sa firmy pripravujú na ďalšiu vlnu?

Od začiatku pandémie firmy bojujú s vírusom po svojom. Veľa prevádzok pre výpadok zamestnancov muselo svoje výrobné linky na určitú dobu pozatvárať. Na pracoviskách preto museli vykonať niekoľko opatrení, aby šírenie nákazy znížili na minimum. S čím však nepočítali, je omikron. Nový variant, ktorý sa šíri oveľa rýchlejšie ako jeho predchodcovia. Firmy ale situáciu nepodcenili a sú naň pripravené. Aspoň to ukazujú odpovede pre denník Pravda.

16.01.2022 17:38
Omikron coronavirus variant. Omicron Covid-19... Foto:
Ilustračná fotka
debata (14)

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) vyhlásil, že na základe doterajších poznatkov z iných krajín omikron sprevádza rýchly nárast infikovaných. Hoci, najmä zaočkovaní, nemajú ťažký priebeh, cítia sa zle. Veľký počet nakazených podľa neho nebude len problémom nemocníc, ale aj iných sektorov. Dotknúť sa môže podľa neho najmä pekárov či vodičov verejnej dopravy.

Ako prvé sa ozvali zamestnávateľské zväzy. Výpadok kľúčových zamestnancov v jednotlivých podnikoch môže mať fatálne následky s dosahom na rozsiahle územie, tvrdí Miriam Filová, tlačová hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. „Niektoré podniky v oblasti chémie či energetiky využívajú zložité technológie, kde sa manipuluje aj s nebezpečnými látkami, a výpadok týchto dôležitých zamestnancov by mohlo spôsobiť vážnu priemyselnú haváriu,“ uviedla.

kvasiny Čítajte viac Omicron prichádza na Slovensko a firmy potrebujú pomoc. Dusí ich neistota, bude to skúška

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) upozornila, že koncom januára hrozí výpadok desiatok tisíc zamestnancov. Zamestnávatelia združení v tejto únii upozorňujú, že výpadok zamestnancov v podnikoch môže byť masívny. Tvrdí, že Veľká Británia hlási výpadky zamestnancov v oblasti hromadnej dopravy a ruší železničné spoje, Spojené štáty americké hlásia dokonca už aj výpadky školstva a základných služieb. Slovenské podniky to vidia a reagujú. „V podnikoch sa testuje, dodržiava sa delenie zamestnancov v rámci pracovných zmien, zamestnanci sú naďalej motivovaní na očkovanie a dodržiavajú sa prísne hygienické opatrenia,“ vysvetľuje tajomník RÚZ, Martin Hošták.

Priemyselné podniky podľa Andreja Lasza, generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov a dopravy, naďalej pokračujú v dodržiavaní najprísnejších hygienických podmienok v snahe predísť rozšíreniu nákazy v ich priestoroch. Zároveň naďalej pravidelne testujú zamestnancov. „V súčasnosti nevidíme žiadny nárast počtu nakazených vo výrobe, z pravidelných testov vychádza pozitivita okolo 0,5 percenta. Pomer zaočkovaných sa zväčša pohybuje okolo 50 percent,“ uviedol Lasz.

© Autorské práva vyhradené

14 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #Slovensko #zamestnanci #Covid-19 #omikron