Obchvat Levíc má najvyššiu prioritu. Na výstavbu nie je pripravený a tak skoro sa stavať nebude

Napriek tomu, že projekt má najvyššiu prioritu, to podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala ešte neznamená, že sa dostane najskôr do výstavby.

16.01.2022 14:59
Andrej Doležal Foto: ,
Minister dopravy Andrej Doležal
debata (1)

Plánovaný obchvat Levíc na ceste prvej triedy I/51 má podľa zoznamu cestných projektov hlavnú prioritu, na výstavbu nie je pripravený a tak skoro sa stavať ani nebude. Napriek tomu, že tento projekt má najvyššiu prioritu, to podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) ešte neznamená, že sa dostane najskôr do výstavby.

„Možno v očiach obyvateľstva sa neposunul, ale obchvat Levíc je najvyššou prioritou, ale s najnižšou pripravenosťou. To, že sa pripravuje, alebo že sa tam robia konania v oblasti environmentálnej štúdie, alebo územného plánovania, jednoducho obchvat najbližšie roky do výstavby nepôjde, lebo nie je pripravený," povedal Doležal vo vysielaní na sociálnej sieti. Dovtedy sa podľa neho budú stavať a financovať stavby, ktoré sú v procese výstavby alebo vo vysokom štádiu prípravy.

Andrej Doležal Čítajte viac Doležal: Prioritami na rok 2022 bude aj stavba D1/D4 či prešovského obchvatu

Podľa zoznamu investičných priorít v cestnej infraštruktúre, ktorý ministerstvo dopravy a výstavby pripravilo a vláda schválila v roku 2020, je obchvat Levíc na prvom mieste. Pripravenosť projektu je v štádiu štúdie realizovateľnosti, predpokladané investičné náklady na výstavbu obchvatu v dĺžke štyroch kilometrov v čase prípravy materiálu boli takmer 15 mil. eur. Kapacita cesty I/51 v Leviciach dosahovala vtedy 89 percent.

Na základe zoznamu investičných priorít v cestnej infraštruktúre sa má riadiť príprava, výstavba aj údržba diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I. triedy v tomto desaťročí. Rezort dopravy pripravoval dokument spolu s Útvarom hodnoty za peniaze na ministerstve financií. Zoznam viac ako sto projektov vznikol podľa kritérií ako dopravná intenzita, spoločenská priorita a pomer nákladov a prínosov. Na zoznam priorít nadväzuje harmonogram prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #výstavba #Slovensko #Levice #obchvat