Pokračovanie článku: Chlieb, rožky, mlieko či mäso. Potraviny odkroja zo zárobkov i dôchodkov

Pečivo aj chlieb zdražejú

Tam, kde sa potraviny rodia – na farmách, v spracovateľských podnikoch ako aj na trhu, kde sa s nimi obchoduje, sa však život uberá mimoriadne prudkým tempom. Pekári už najmenej týždeň upozorňujú, aby sa obchod aj spotrebitelia pripravili na nové zvýšenie cien. Sú za ním rekordne vysoké ceny nielen obilnín, múky, ale aj ostatných "drobných“ menej nápadných surovín, ako sú tuky, maslo, oleje, med, orechy, mak. Upozorňuje na to predseda predstavenstva Slovenského Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

Podľa Lapšanského už vo februári sa začne nové kolo rokovaní medzi pekármi a obchodnými sieťami o zvýšení cien. Hoci podľa prieskumu Pravdy zdražel rožok medzi novembrom 2021 a januárom 2022 o 25 percent a ceny chleba podľa druhu o zhruba ďalších 10 percent (druhovo ide o rôzne nárasty cien), pekárom tento rast naďalej nekryje náklady. Poukazujú na prudký rast cien obilia a energií a celý rad iných faktorov, napríklad zrušenie pandemickej óčerky.

nakupovanie senior koronavírus potraviny Čítajte viac Elektronika, potraviny, ale aj knihy. Ich cena ide prudko hore, Vianoce nás vyjdú drahšie

Ceny pečiva a chleba zrejme ešte porastú. O tom, že sa situácia mení, napovedá aj fakt, že pekári nepodpisujú kontrakty na jeden rok ako doteraz, ale na 2 až 3 mesiace. Lapšanský si myslí, že vyššie ceny pekárskych výrobkov by mohli prísť v prvom kvartáli tohto roku, zrejme v marci apríli. Pravda, otázka je, ako sa zachovajú obchodné reťazce. Ešte stále si môžu medzi dodávateľmi vyberať, veď chlieb pečie takmer 500 pekární. To, do akej miery sa premietne rast cien obilia, múky a energií do zvýšenia konečných cien pekárskych výrobkov, ukážu až nové kontrakty.

Mlieko a z neho vyrábané mliečne výrobky tiež dražejú. V januári začali mliekarne nakupovať oproti rovnakému obdobiu roka liter surového kravského mlieka o 6 centov drahšie ako pred rokom. "Ak by sa táto cena udržala celoročne potom, mliekarne za surovinu zaplatia takmer o 50 miliónov eur viac. A keďže za energie (plyn, elektrina) platia podniky aj o 600 percent viac ako pred rokom, treba rátať s vyššími cenami mlieka aj mliečnych výrobkov,“ upozorňuje generálny riaditeľ Levmilku Levice Marián Šolty.

predseda SAMO martin krajcovic Čítajte rozhovor Zástupca reťazcov Krajčovič: Okolité štáty pomáhajú viac producentom potravín, preto žiadajú dvihnúť ceny

Čerstvý prieskum cien mlieka a mliečnych výrobkov ukazuje, že ceny sa naozaj pohli hore. Pokiaľ je na pulte značkové mlieko, stojí už od 1,05 eura (s 1,5 percentným obsahom tuku) po 1,15 eura za liter plnotučného mlieka. Pravda, obchod ešte môže miešať kartami, pretože niektoré zahraničné mliekarne majú na zásobách trvanlivé mlieko vyrobené v minulom roku za staré ceny obalov aj suroviny.

© Autorské práva vyhradené

219 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #ceny #Slovensko