Zlé správy priniesol vo štvrtok na Slovensko generálny tajomník OECD Mathias Cormann. Po skončení krízy bude podľa neho mimoriadne dôležité napraviť chyby, kvôli ktorým sme začali na svetovej úrovni zaostávať v dobiehaní špičkových ekonomík.
Denníkom Pravda oslovení ekonómovia hovoria, že správa potvrdzuje ich obavy. „V poslednom desaťročí akoby slovenská ekonomika strácala ťah na bránu – odstup od výkonnosti najvyspelejších ekonomík sa menil iba minimálne. Sme 36 percent pod úrovňou skupiny špičkových ekonomík,” upozorňuje Karol Morvay z Katedry hospodárskej politiky na Ekonomickej univerzite v Bratislave.
Slovensko by malo rásť rýchlejšie, aj by mohlo rásť rýchlejšie, pokiaľ spraví reformy v oblasti vzdelávania, inovácií a výskumu. „Inak budeme ďalej zaostávať. Je pochopiteľné, že v minulosti sme rástli omnoho rýchlejšie, pretože z nízkych hodnôt sa dobieha ľahšie. Aj strom, keď ho zasadíte, najskôr rýchlo vyrastie aj meter a zvyšok už ide pomaličky. A ľahšie sa zrýchli z nuly na sto, ako zo sto na dvesto. To je efekt nízkeho základu,” pripája sa ekonóm z Prognostického ústavu SAV Vladimír Baláž.
V strednodobom až dlhodobom horizonte sú podľa novej správy OECD potrebné v prvom rade reformy dôchodkov, práce a zdravotnej starostlivosti, aby sa vyrovnali tlaky starnúceho obyvateľstva, ktoré znamená, že počet pracujúcich sa za najbližších 30 rokov zmenší o štvrtinu.
Čo odporúča OECD Slovensku
- Navrhnúť strednodobú stratégiu fiškálnej konsolidácie zameranú na riešenie rastúcich výdavkových tlakov.
- Uskutočniť reformy s cieľom predĺžiť pracovný život, pomôcť väčšiemu počtu matiek, Rómov a iných podzamestnaných skupín zaradiť sa do pracovného procesu, zlepšiť zdravie v starobe a znížiť neefektívnosť výdavkov.
- Podporiť opätovné prepojenie veku odchodu do dôchodku so strednou dĺžkou života a sprísnenie možností predčasného odchodu do dôchodku.
- Reformy zdravotníctva a dlhodobej starostlivosti by mohli zahŕňať zlepšenie preventívnej starostlivosti, zvýšenie efektívnosti v nemocniciach, zvýšenie počtu všeobecných lekárov a rozšírenie domácej a komunitnej dlhodobej starostlivosti.
Hodnotenie OECD si môžete stiahnuť tu.