Slováci zainvestovali za rok 1,5 miliardy eur. Je to rekord, no potešil iba málo ľudí (+ výnosy fondov)

Pandémia naštartovala investičný apetít Slovákov. Vlani pritieklo do podielových fondov viac ako 1,5 miliardy eur nových investícií. Je to viac ako za tri roky predtým dohromady. Svoje úspory sa tak rozhodlo zhodnotiť na finančných trhoch čoraz viac ľudí. Aj napriek tomu je však mnoho takých, pre koho je stále najobľúbenejším „investičným produktom“ bežný účet, kde im peniaze požiera rastúca inflácia.

11.01.2022 17:26
kalkulačka, peniaze, bankovky, euro, počítanie Foto:
Ilustračné foto.
debata (15)

Slováci sú stále do veľkej miery „bankovým národom“. Celkové vklady obyvateľstva narástli o vyše troch miliárd eur, na 40,7 miliardy eur. No väčšina z nich išla iba na bežné účty. Aj napriek širokej kampani bánk stále platí, že 4 z 5 eur z úspor Slovákov sú uložené na bežných a termínovaných účtoch, kde priemerné zhodnotenie dosahuje 0,13 percenta. Navyše, Slováci majú v rámci krajín Európskej únie jeden z najväčších podielov finančného majetku uloženého na bežných účtoch.

Ak k tomu prirátame infláciu na úrovni takmer šesť percent, tak reálne zhodnotenie vkladov dosiahlo mínus šesť percent. „Z tisíc eur na bežnom účte tak inflácia ročne odkrojí zhruba 50 eur. „Na účtoch v bankách tak po zohľadnení inflácie investor prerobí,“ opisuje situáciu Andrej Rajčány z investičnej spoločnosti Across Private Investments.

rodina, falošný úsmev, šetrenie, prasiatko Čítajte viac Prieskum: Až 80 percent Slovákov očakáva zvýšené náklady o desiatky eur, s rastom platov veľa ľudí nepočíta

No situácia sa pomaly mení. Odložená spotreba, nízke úroky na sporiacich účtoch, vysoké výnosy z akcií či rastúca hrozba vysokej inflácie. Všetky spomínané faktory sa podpísali pod to, že Slováci sa začali viac zaujímať o investovanie. Keď sa povie investovanie, väčšine ľudí prídu na myseľ práve podielové fondy. Prostredníctvom nich sa môže aj obyčajný človek stať podielnikom a vlastniť podiel hociktorej z najväčších firiem na svete. Alebo môže zainvestovať do iných cenných papierov – dlhopisov.

Investície v 2. pilieri

Veľa peňazí majú ľudia zainvestovaných v 2. a 3. dôchodkovom pilieri. Problém je však v tom, že viac ako 60 percent ľudí má zainvestované v garantovaných fondoch, ktoré neprinášajú zisk „Je to katastrofa,“ tvrdí Andrej Rajčány s tým, že ľudia tak prichádzajú o budúce dôchodky len tým, že sú podľa neho nevedomí a nezmenia si jeho nastavenie.

V tejto súvislosti sú víťazi vlaňajška všetci tí, ktorí prestúpili z garantovaných fondov druhého piliera do indexových. „Aj keď rok 2020 ponúkal lepšiu príležitosť, už samotný presun ich ochránil pred stratou dosiahnutou v dlhopisových fondoch. Porazení boli všetci tí, ktorí napriek upozorneniam ostali s celými úsporami v bankových produktoch, pretože okrem nulového výnosu im úspory znehodnotila najvyššia inflácia za posledné roky,“ uzatvára Pavel Škriniar.

Bol to práve druhý pandemický rok, ktorý priniesol enormný objem investícií do podielových fondov. Pritieklo do nich viac ako 1,5 miliardy eur. Viac ako polovica investícií smerovala do fondov s vyšším rizikovo-výnosným profilom. Priemerné zhodnotenie Slovákov v podielových fondoch v roku 2021 dosiahlo 9,6 percenta.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #banka #Slovensko #účet
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy