V okolí Bratislavy budú mimoriadne výpadky vlakových spojov, chýbajú rušňovodiči

Na západnom Slovensku bude pre nedostatok rušňovodičov od pondelka do nedele mimoriadne obmedzenie vlakov.

10.01.2022 14:54 , aktualizované: 19:04
ZSSK / Vlak / Foto:
debata (27)

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) v tomto týždni od 10. do 16. januára z prevádzkových dôvodov nevypraví na tratiach západného Slovenska takmer osemdesiat vlakových spojov. Štátny osobný vlakový dopravca o tom informuje na svojom portáli s tým, že aktuálna situácia sa môže priebežne zmeniť. Veľké výpadky sa týkajú osobnej dopravy na štyroch traťových úsekoch.

Na linke Trnava – Bratislava – Kúty a späť spoločnosť odriekla počas dňa 28 vlakov, medzi Pezinkom, hlavným mestom a Malackami desať, na trati Bratislava – Senec – Nové Zámky/Galanta a späť 29 a medzi Braratislavou a Komárnom 11 spojov. „ZSSK sa za spôsobené nepríjemnosti a zníženie komfortu pri cestovaní cestujúcim ospravedlňuje,“ uviedol dopravca na svojom webe. Spoločnosť dlhodobo zápasí s nedostatkom rušňovodičov najmä na západe Slovenska.

Na mohutný výpadok vlakov národného dopravcu upozorňuje aj Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kra­ji.

SR BSK doprava zmena regionálny dopravca Arriva BAX Čítajte viac Bonus 4000 eur zabral, Arrive sa prihlasujú vodiči a vypravenosť spojov stúpa. Milión eur na pokutách pôjde na dopravu zdarma

ZSSK tvrdí, že robí všetko preto, aby k odrieknutiu vlakov na tratiach neprichádzalo, alebo iba minimálne. V tomto týždni však musela odrieknuť spolu 78 vlakov. „Najčastejším dôvodom odriekania vlakov v Oblastnej správe depa Bratislava sú personálne dôvody (nedostatok rušňovodičov) alebo poruchy, či nedostatok hnacích koľajových vozidiel. V rámci celého Slovenska evidujeme z 1 203 rušňo­vodičov PN u 57 zamestnancov, v krajoch západného Slovenska evidujeme PN u 20 rušňovodičov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca dopravcu Tomáš Kováč.

Spoločnosť pripomenula, od 9. januára zrušila mimoriadny COVID grafikon, ktorý obmedzil jazdu viac ako 350 vlakov, a nabehla na plný cestovný poriadok. Situácia pre neprítomnosť rušňovodičov z dôvodu pandémie zostáva nepriaznivá najmä v okolí hlavného mesta. Preto je možné v tomto regióne očakávať aj naďalej príležitostné obmedzenia jazdy vlakov oproti riadnemu grafikonu vlakovej dopravy 2021/2022, ktoré ZSSK operatívne koordinuje tak, aby bol vplyv na dopravu minimálny.

„V tomto momente nevieme predikovať, dokedy obmedzenia potrvajú, no veríme, že aj v Bratislavskom samosprávnom kraji sa prevádzková situácia čoskoro stabilizuje a nebudeme musieť pristupovať k ďalšiemu odriekaniu vlakov,“ podotkol Kováč. ZSSK podľa neho robí kroky na zmiernenie tejto situácie, napríklad výpomocou zamestnancov z iných regiónov. „Máme určité percento rušňovodičov v zálohe, pre ktorých je práca nadčas vítaná, lebo odmena za ňu je nadpriemerná. Aj nadčasová práca má však svoje zákonné limity,“ dodal hovorca ZSSK.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #železnice #ZSSK #rušňovodiči