Matovičova daňovo-odvodová revolúcia: Heger, Sme rodina a Za ľudí sú za, SaS čaká na odpovede

Po mnohých prílepkoch, ktoré daňový systém rozkladali, komplikovali či vytvárali tzv. tiché zdaňovanie, je úplne na mieste, aby teraz prišlo vyčistenie, zjednodušenie a zatraktívnenie tohto systému. Po prehľadnosti a jednoduchosti volajú podnikatelia, ale i občania. Premiér Eduard Heger (OĽANO) takto okomentoval daňovo-odvodovú reformu z dielne vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) počas rozhovoru pre TASR.

06.01.2022 11:19
Eduard Heger Foto: ,
Eduard Heger
debata (2)

Z pohľadu exministra financií vyzdvihol dva dôležité piliere Matovičovej „revolúcie“ v daniach a odvodoch. Ocenil, že reforma v sebe nesie aspekt rodinnej politiky, ktorú dlhodobo presadzuje hnutie OĽANO. „Druhý veľmi dôležitý pilier je zjednodušenie celého systému daní,“ poznamenal Heger.

Na otázku, či pri niektorých spornejších častiach reformy neočakáva nezhody v koalícii premiér odpovedal, že každá reforma je novou paradigmou a automaticky v ľuďoch vyvoláva otázky. Čo však nepovažuje za negatívne, lebo na druhej strane je vidieť, že ľudia majú o reformy záujem.

Ako príklad vhodný na diskusiu spomenul časť revolúcie – zmeny pri živnostníkoch. „Predložené návrhy vedú k zlepšeniu, ale – ako sa hovorí – diabol je skrytý v detailoch a treba diskutovať. Minister Igor Matovič túto diskusiu otvoril,“ poznamenal premiér.

Milan Krajniak Čítajte viac Krajniak hovorí, že s Matovičom sa vie na reforme dohodnúť. Hľadajme riešenia, krčah vody nesmie byť prekážka

Minister Matovič svoje rozsiahle zmeny v systéme daní a odvodov predstavil na štyroch tlačových konferenciách. Počas prvej hovoril o zvýšení podpory rodín, potom o zdaňovaní práce, zdaňovaní firiem a nakoniec o zmenách pri samostatne zárobkovo činných osobách (SZČO).

Premiér povedal, že minister s ním o reforme celý čas diskutoval. Diskusie sa začali, ešte keď bol Heger ministrom financií a Matovič premiérom. Rozhovory pokračovali, keď sa vo funkciách vymenili. Tesne pred predstavením už síce podľa premiérových slov nebol čas ísť do úplných detailov, to však podľa neho nie je ani potrebné. „Takže áno, môžem povedať, že som bol dosť v obraze, čo sa ide predstavovať,“ uzavrel premiér.

Slovensko je zrelé na daňovo-odvodovú reformu, ktorá by pomohla naštartovať ekonomiku a zvrátila postupné ekonomické zaostávanie krajiny voči jej susedom. Jej návrh predstavený ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO) má podporu koaličného hnutia Sme rodina aj strany Za ľudí. Výhrady však má koaličná strana SaS a preto nie je jej schválenie podľa Matoviča isté.

„Myslím si, že poctivú širokú daňovo-odvodovú reformu Slovensko nevyhnutne potrebuje. Len neviem, či bude dostatočná politická vôľa,“ povedal Matovič. SaS rozdelila návrhy z daňovej reformy na časti, s ktorými súhlasí, u ktorých si vie predstaviť podporu a na časti, s ktorými nesúhlasí, no je schopná urobiť kompromis. Okrem toho má však zásadné výhrady k štyrom opatreniam, ktoré liberáli v žiadnom prípade nepodporia. Ide o zrušenie stropov na odvody, milionársku daň, zvýšenie dane z dividend a zdaňovanie živnostníkov.

Richard Sulík Čítajte viac Sulík reaguje na Matovičovu daňovú „revolúciu“: Má 56 otázok, 4 body sú nepriechodné

Naštartovať investície na Slovensku, a tak krajinu pripraviť na postupné zvyšovanie jej výkonnosti by podľa Matoviča mohlo napríklad zníženie sadzby dane z príjmu pre podnikateľov, ale najmä flexibilné odpisovanie majetku produktívnych investícií. To by sa malo podľa ministra týkať v podstate všetkých investícií okrem osobných automobilov a budov. „To bude podľa mňa veľmi silný investičný impulz pre ekonomiku a najmä pre podnikateľov, ktorí sú schopní vyprodukovať pridanú hodnotu a ktorí priznávajú základ dane. Pre nich je to opatrenie z podnikateľského neba, ale mám taký pocit, že niekto nebude úplne ústretový, aby sme takúto veľkú reformu urobili,“ povedal Matovič. SaS navrhla, aby vláda zaviedla opatrenia z reformy, na ktorých panuje zhoda naprieč koalíciou.

Šéfa OĽANO si však nemyslí, že by navrhovaná daňovo-odvodová reforma naštartovala slovenskú ekonomiku až tak ako reforma za vlády Mikuláša Dzurindu. Vtedy totiž došlo k výraznému zníženiu dane z príjmu právnických osôb z úrovne 45 % na 19 %. „Už nemáme priestor,“ povedal. Minister navrhol zníženie sadzby dane z príjmu pre firmy zo súčasných 21 % na 19 % a chcel by ju tak vrátiť na úroveň z prechádzajúcej daňovej reformy z roku 2004. Slovensko však podľa neho reformy potrebuje a na ich správnom nastavení a zavedení do praxe závisí jeho budúcnosť.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #daňovo-odvodová reforma