Kedy skončí rast cien nehnuteľností? Záujem o ich kúpu je stále vysoký

Mať dostatok financií na vlastné bývanie dnes, nie je jednoduché. Úvery sú dostupné, no treba ich dostatok načerpať, aby sa za ne dala kúpiť nehnuteľnosť. „Rozdiely v cenách bývania medzi krajmi i okresmi sú, samozrejme, výrazné, no týka sa to nielen cien realít, ale aj príjmov obyvateľov v nich,“ upozorňuje Pavel Škriniar, investičný analytik Swiss Life Select.

05.01.2022 13:40
nehnuteľnosť, PR článok, reklama, nepoužívať Foto:
Ilustračná fotka
debata (1)

Ceny nehnuteľností rastú, a to nielen kvôli zvyšovaniu cien pozemkov, stavebných materiálov ale aj pre zvýšený dopyt po bývaní. Rast cien realít podľa Zuzany Banyi, marketingovej špecialistky Swiss Life Select tak skoro neskončí a ako vždy, tak aj teraz platilo, že ak ide o otázku bývania, netreba zbytočne špekulovať.

Prvoradým dôvodom rastu cien nehnuteľností je vysoký záujem o ich kúpu. Prečo je taký výrazný záujem? „Inflácia, obava z ďalšieho rastu cien či potreba bývania. Čím viac záujemcov o kúpu a čím menší záujem o predaj, tým výraznejšie budú ceny rásť,“ Škriniar. Dynamika rastu je vždy otázna, no medziročný nárast ceny nehnuteľnosti býva väčší, než možná ročná miera úspor.

Inou témou je kúpa nehnuteľnosti na investičné účely. Bányi vysvetľuje, že pre tento spôsob investovania sa javia ako najvhodnejšie dvojizbové byty. O tie je najväčší záujem zo strany podnájomníkov. Pre bývanie sú najžiadanejšie trojizbové byty. V tomto segmente chýbajú desiatky tisíc bytových jednotiek, čo znamená, že aj keby sa dnes začalo vo veľkom stavať, najbližšie roky nebudú na to ceny nehnuteľností reflektovať.

Domy v satelitoch Bratislave sú stále populárne. Čítajte viac Satelitový boom v okolí Bratislavy pokračuje. Pandémia záujem o bývanie v dome na dedine ešte zvýšila

Pri kúpe nehnuteľnosti má kupujúci možnosť kúpiť nehnuteľnosť „z papiera“ a už postavenú. „Pri ešte nepostavenej nehnuteľnosti ide do rizika, že sa developer dostane do finančných problémov a získanie bytu sa v tom lepšom prípade iba oddiali. Druhým rizikom je vývoj cien stavebných materiálov, ktorý už býva ošetrený inflačnou doložkou. Chýbajúce peniaze (môže ísť o desiatky tisíc eur) bude treba získať navýšením hypotéky, načerpaním ďalšieho úveru, požiadaním o pôžičku blízkych alebo prenechať právo kúpy na ďalšiu osobu,“ upozorňuje analytik.

Bányi dodáva, že tí, ktorí čakajú na pokles cien nehnuteľností, sú väčšinou sklamaní. A sklamaní budú pravdepodobne i naďalej. Ceny stavebných materiálov sa tak skoro nedostanú na úroveň spred minulého roku. Práve ich vývoj bude hlavným motorom cien nehnuteľností. Ceny stavebných materiálov skrátka nebudú tým parametrom, ktorý by mohol v krátkom čase znížiť cenu nehnuteľnosti. A nebude to ani hromadná výstavba nájomných bytov a ani demografický vývoj.

Branislav Tréger Čítajte viac Šéf združenia samospráv: Rast cien je dramatický, problémy s energiami čakajú 80 percent miest a obcí

Na záver Bányi tvrdí, že najbližší vývoj hrá v prospech predávajúcich. Veď 70 až 80 % bytov v rámci projektov sa predáva z papiera. Kupujúci teda financujú výstavbu už v čase, keď sa development iba začína realizovať. Kým je vysoký záujem kupujúcich, ceny nehnuteľností nemajú dôvod klesať.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #byty #Slovensko #kúpa #nehnuteľnosť #dopyt