Pokračovanie článku: Sulík: Povinné očkovanie odmietame. Ľudia pre nás nie sú dezoláti a opice

U nás, ale aj v Česku rezonoval prípad skrachovaného dodávateľa energií Slovakia Energy. Podarilo sa štátu nejaké peniaze od tejto firmy vytiahnuť?

Mesiac po ohlásení odchodu zo Slovenska ohlásila krach česká matka. Môžeme sa obrátiť akurát tak na Lampáreň.

Ako zareagovali ostatní dodávatelia na trhu?

Myslím si, že skrachovala ešte Energy 2, ale to je malá firma.

Veľkí dodávatelia ako ZSE, SSE, VSE chceli kompenzovať vysoké ceny energií na trhoch dotáciami od štátu. Ako to dopadlo?

ZSE aj VSE aj sami vyrábajú energiu. Západ má pod sebou paroplynovú elektráreň v Malženiciach. Na ne urobili brutálne zmluvy a takto si to vykompenzujú.

Čiže už nepýtajú peniaze od štátu?

Skúšali to, ale povedal som im: pozrite sa, peniaze určite nedostanete. Keď sú vám naobtiaž zákazníci, nech sa páči, pošlite ich do Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Po Slovakia Energy zostalo 190 tisíc zmlúv na elektrinu a 124 tisíc zmlúv na plyn. Všetky zmluvy na plyn prevzalo SPP. Zmluvy na elektrinu sa priebežne rozdeľujú v pomere 40:30:30 medzi ZSE, SSE, VSE. Ak by SPP neprebrala zákazníkov od Slovakia Energy, blížila by sa k zisku 50 miliónov, za Fica to bolo 6 rokov v strate a kryla ju dividendami z dcérskych firiem. SPP má dobre nakúpené komodity.

Máme dosť plynu na zimu?

Keď bude priemerné teplo, tak to zvládneme. Druhý stress test vyšiel pomerne dobre. Budeme robiť ešte ďalší.

Čo ak príde oveľa väčšia zima?

Tak budeme škrtiť troch najväčších odberateľov plynu. Tými sú elektráreň v Malženiciach, Duslo Šala a Slovnaft. A potom by malo byť plynu dosť.

Nastal počas rokovania rusko-slovenskej medzivládnej ekonomickej komisie nejaký posun v rozvoji obchodnej výmeny medzi Slovenskom a Ruskom z pohľadu slovenských záujmov?

Ide o rokovania na úrovni podnikateľských skupín a čo viem, prebiehajú medzi nimi debaty. To je tak všetko. Rokovania utlmila nová vlna COVIDU-19 a sankcie na Ruska. Tie ja považujem za nešťastné. Krajiny majú medzi sebou obchodovať. A niektorých našich exportérov to postihlo. Páchajú tak iba škody a Rusi Krym nevrátia tak či tak. Treba sa dívať dopredu a treba budovať vzťahy. Musím však dodať, že pnutia na východnej hranici Ukrajiny neprispievajú k budovaniu vzťahov.

Ruský režim ale mnohí kritici označujú za zločinecký režim a preto sú tu aj sankcie.

Vyvážame kade tade do sveta. V iných krajinách nie sú problémy? A keď nám Rusko dodáva ropa a plyn, vtedy nie je zločinecký režim?

O ruských sankciách takto narovinu hovoríte aj pred kolegami z vlád Nemecka či Francúzska?

Čo si myslíte, že som jediný s takýmto názorom?

Ide o geopolitiku a to, že sme malá krajina, ktorá patrí do NATO a to háji určité záujmy.

Aj malé Slovensko môže mať svoj názor. A keď mám názor, tak ho poviem.

Dá sa Rusko považovať za spoľahlivého dodávateľa plynu a ropy na Slovensko?

Áno. Dodržujú všetky zmluvy, ktoré sú na papieri nielen voči Slovensku, ale aj voči Európe. Problémom je, že Nemci si odstavujú svoje atómové elektrárne a potom pýtajú viac plynu. A keď im ho Rusi chcú dodať cez Nordstream 2, tak Nemci kričia, že ho nechcú cez Nordstream 2, chceme ho cez Jamal. Ale na to Rusi povedia, nie, cez Jamal a Poľsko vám ho posielať nebudeme.

© Autorské práva vyhradené

322 debata chyba
Viac na túto tému: #investície #Richard Sulík #plynová kríza #minister hospodárstva #ceny energií