Súťaž na obchvat Košíc zrušili kontrolóri kvôli dvom slovám, tvrdí Doležal s tým, že ide o absurdnosť

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa rozhodol zrušiť súťaž na rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca - Košické Oľšany. Informoval o tom minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina), ktorý považuje rozhodnutie úradu za za bezprecedentné, neodborné a mimo aplikačnú prax.

21.12.2021 15:50 , aktualizované: 17:15
Andrej Doležal Foto: ,
Minister dopravy Andrej Doležal.
debata (58)

„Úrad nám nariadil zrušiť súťaž pri svojej druhej ex ante kontrole pred podpisom zmluvy. Dôvodom nebolo to, že by boli podmienky zásadným spôsobom diskriminačné, že by bola neprimerane vysoká cena, alebo že by sme pochybili pri zákone o verejnom obstarávaní. Úrad nám nariadil zrušiť súťaž pre dve chýbajúce slová: alebo ekvivalent,“ pokračoval Doležal. Podľa neho ide o absurdnosť. „Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nemôže uzavrieť zmluvu, Košice nebudú mať najbližšie dva-tri roky časť svojho obchvatu, my nedokážeme vyčerpať takmer 140 miliónov eur z operačného programu Integrovaná infraštruktúra,“ konštatoval.

VIDEO: ÚVO zrušil súťaž na rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany.

Video

Plánujú sa odvolať

Pokračoval, že keď požadovali, aby súťažiaci dokladovali odborníkov, tí mali mať skúsenosti so stavbami aspoň 10 rokov a so štandardami FIDIC.

„Je to úplne legitímna požiadavka, ale vytkli nám, že sme tam nemali: FIDIC alebo ekvivalent. Neexistuje však ekvivalent štandardu FIDIC. Existuje ekvivalent k iným zmluvným a obchodným podmienkam, ale v oblasti stavebníctva ide o nezmysel,“ vyhlásil Doležal. Rozhodnutie o zrušení súťaže prišlo 21. decembra, minister dodal, že sa plánujú odvolať.

Kontrolóri reagujú

Rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) zrušiť súťaž na rýchlostnú cestu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, ešte nie je právoplatné. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

Pokračovala, že v danej veci úrad vydal rozhodnutie v pondelok, 20. decembra. Toto rozhodnutie ešte však nie je právoplatné, keďže plynie desaťdňová lehota na podanie odvolania. To je aj dôvod, pre ktorý úrad momentálne nemôže hovoriť o obsahu svojho rozhodnutia.

„Vzhľadom na tón komunikácie zo strany pána ministra si úrad dovolí zdôrazniť, že úrad je nezávislý kontrolný orgán, ktorý má svoje závery podložené argumentmi. S nimi oboznámi verejnosť hneď, ako mu to právny stav veci dovolí,“ uviedla Zvončeková. Ak vo veci príde odvolanie, súťaž posúdi rada úradu, ktorá sa skladá aj z externých členov menovaných vládou.

58 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #NDS #Doležal