Slovenská pošta zaznamenáva zvýšené množstvo zásielok do zahraničia s nedovoleným obsahom

Slovenská pošta, najmä v závere roka zaznamenáva zvýšené množstvo zásielok do zahraničia s nedovoleným obsahom. V prípade leteckej prepravy to komplikuje a spomaľuje vypravenie lietadla a v konečnom dôsledku aj doručenie zásielok.

15.12.2021 10:01
Pošta Foto: ,
Ilustračná fotka
debata (2)

„Poštové podniky sú povinné zásielky s nedovoleným obsahom z prepravy vylúčiť. Ak zamestnanci Slovenskej pošty zistia v zásielke nedovolený obsah, pošta informuje príslušné orgány verejnej správy," informovala v stredu hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková .

Odosielateľom preto pošta odporúča, aby si ešte pred podaním zásielok na pošte skontrolovali, či tovar, ktorý posielajú do zahraničia, nie je vylúčený z prepravy. Zoznam vecí, ktoré sú z distribúcie v medzinárodnej preprave vylúčené, možno nájsť na stránke Slovenskej pošty v časti o poštových podmienkach v medzinárodnom styku. Pošta zároveň žiada zákazníkov, aby tieto nariadenia plne rešpektovali.

Pošta Čítajte viac Vo štvrtok štartuje výplata 220-tisíc dávok. Pobočky sa pripravujú na nápor ľudí

„V zásielkach do zahraničia, ale aj v rámci krajiny je zakázané posielať omamné a psychotropné látky, jedy, jadrové materiály, rádioaktívne látky, vysoko rizikové chemické látky, výbušniny, muníciu, zápalné kvapaliny, strelné zbrane či nože," uviedla Dorčáková. Zakázané sú tiež živé zvieratá (okrem vybraných druhov hmyzu), ohrozené druhy voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, zásielky, obsah alebo úprava ktorých môžu ohroziť život a zdravie ľudí či poškodiť životné prostredie. „Zakázané sú aj zásielky, úprava alebo viditeľný obsah ktorých je urážlivý alebo hanlivý. Šperky, drahé kovy, bankovky, poštové známky a iné ceniny sú povolené zasielať len v poistených balíkoch," dodala hovorkyňa Slovenskej pošty.

2 debata chyba