Pokračovanie článku: Pomôže ľuďom na vidieku plán obnovy? Proti reforme národných parkov sa ozývajú aj kritici

Reforma nie je proti ľuďom

Proti reforme národných parkov sa ale dvíha odpor ľudí z vidieka. „Nemyslím si, že robíme reformu proti obyvateľom vidieka,“ hovorí zástupca komisie Miko. Dopĺňa, že až 75 percent obyvateľov si želá reformu národných parkov, kde sa nerúbe. S vlastníkmi lesov a pozemkov v chránených územiach chcú preto diskutovať.

„Iná cesta ako cez diskusiu s nimi nevedie, a tie sú niekedy bojkotované obyvateľmi,“ dodala Malinovská. Dialóg podľa jej slov treba viesť veľmi šetrne. Polarizácia spoločnosti je prítomná, preto chcú ukázať lesníkom, že síce z výrubu majú rýchly príjem, ale za 20–30 rokov sa to môže otočiť a doterajší príjem môže skončiť.

Dôležitým faktorom pre klímu je aj zabezpečiť vodozádržnú schopnosť lesov, keďže z dôvodu úbytku zrážok sa stráca aj podzemná voda. Na juhu Slovenska prišlo k úbytku zrážok za posledné roky až o desať percent. „Slovensko vysychá aj v tých regiónoch, kde sme si mysleli, že to problém nebude, a to sú napríklad horské regióny. Jednoznačne to súvisí s kvalitou lesov,“ poznamenal Wiezik. Dôsledky klímy nie sú neutrálne, sú určité regióny, ktoré sú na tom horšie alebo lepšie, dodáva europoslanec.

Malinovská si je vedomá, že niektorí obyvatelia budú viac postihnutí klimatickou zmenou. Napríklad na severe krajiny vedia o tri percentá vyššie zrážky spôsobiť dokonca záplavy. „Snažíme sa vo fondoch vyhradiť prostriedky, aby boli prístupné. Okrem tradičných fondov a plánu obnovy sa budeme snažiť dodať prostriedky v oblasti výskumu a inovácií. Cez takzvanú misiu pre adaptáciu chceme zabezpečiť do roku 2030, aby aspoň 150 regiónov v Európe bolo klimaticky odolných,“ dodáva Malinovská.

Základné funkcie lesa sú napríklad regulácia teploty, spevňovanie pôdy, zadržanie vody a postupná filtrácia a jej uvoľňovanie. „Ak nepoznáte Shakespeara ste za hlupáka, ak nepoznáte vodný cyklus, je to v poriadku. Preto je dobre vzdelávať sa,“ hovorí Malinovská. Ďalej by chceli v rámci Európskej komisie zriadiť aspoň 75 demonštračných opatrení, napríklad obnova záplavových zón alebo vertikálne poľnohospodárstvo.

Ďalšou oblasťou, kde treba pridať, je priemysel. Takzvané „ozelenenie priemyslu“, teda dekarbonizácia priemyslu a dopravy sa môže udiať aj prostredníctvom posilnenia železničnej infraštruktúry či zvýšenia záujmu o elektromobily.

dom, stavba, trámy, manželia, pár, plánovanie, radosť Čítajte viac Novinka: 30-tisíc domov dostane štátnu dotáciu na obnovu, vlastné peniaze nepotrebujete

„Na vidieku vznikajú zóny frustrovaných ľudí, ktorí často hľadajú svetlo na konci tunela, a to im môže ponúknuť plán obnovy,“ povedal minister Budaj. Tým narážal na spolufinancovanie obnovy rodinných domov. Takto chce zadotovať až 30-tisíc domov z celkového počtu jedného milióna. Vysvetľuje aj, že podpora na renováciu nebude spôsobom „kto prv príde, ten prv berie“. „Plán obnovy prišiel pre Slovensko v pravej chvíli. Rozhodujúce je to, či sme naň pripravení,“ dodal na záver debaty šéf envirorezortu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #reforma #Ján Budaj #plán obnovy
Flowers