V tuneli Višňové objavili zásadné chyby. Náklady nevedia vyčísliť

Detailná diagnostika stavby diaľničného tunela Višňové pri Žiline preukázala, že je nutné urobiť opravné práce vo veľkom rozsahu. Zhotoviteľ úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná skala, spoločnosť Skanska SK, aktuálne ešte nevie vyhodnotiť, koľko opravy budú stáť.

13.12.2021 13:51 , aktualizované: 16:07
Stavba D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala Foto:
Stavba D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala (11/21)
debata (143)

Na online brífingu o tom v pondelok informovali zástupcovia zhotoviteľa s tým, že pracujú na aktualizácii harmonogramu s Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a posudzujú možnosti akcelerácie prác.

Podľa predsedu predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Juraja Tlapu by bolo nekorektné sa po zistení závažných defektov zaviazať, že bude stavba sprejazdnená v termíne. Diaľničný tunel Višňové pri Žiline sa podľa neho v pôvodne avizovanom termíne, teda do konca roka 2023, nepodarí sprejazdniť.

Detailná diagnostika sa podľa zhotoviteľa týkala troch oblastí – primárneho ostenia, sekundárneho ostenia tunela a drenážneho potrubia na odvod horninovej vody. „Čo sa týka primárneho ostenia tunela, je potrebné vykonať dokončovacie práce vo veľkom rozsahu. Pri sekundárnom ostení je absolútne nutné nové statické posúdenie klenieb. Je tam veľký nárast ostatných chýb, nachádzame tam trhliny, hniezda a povrchové chyby, presvitajúcu výstuž. Drenážne potrubie na odvod horninovej vody má enormný počet jednotlivých chýb, vo veľkej časti má obmedzenú alebo žiadnu funkčnosť,“ konkretizovala Magdaléna Dobišová zo spoločnosti Skanska SK s tým, že je nutné vybudovať doplnkový systém na odvedenie horninovej vody.

zdravotná poisťovňa, kartočka poistenca, zdravotné poistenie, lekár Čítajte viac Poisťovne vyčíslili cenu pandémie. Za Covid vyplatili milióny eur

Ako doplnila, sedem mesiacov od prebratia staveniska pracuje denne nepretržite na stavbe 300 až 400 pracovníkov a od 60 do 80 veľkých mechanizmov. Rozostavaných je 27 nových mostných pilierov. „Budujú sa zemné telesá, kanalizácie, intenzívne sa pracuje na projektovej dokumentácii. Projektové a stavebné práce napredujú v súlade s harmonogramom,“ skonštatovala.

V tuneli je aktuálne dokončených 170 nových klenieb v požadovanej kvalite. „Zhotovujeme celkovo 478 klenieb, spolu je v tuneli 1257 klenieb. Práce v tuneli sú rozvinuté po celej dĺžke oboch tunelových rúr,“ uviedla Dobišová. Spresnila, že sa pracuje v priečnych prepojeniach a v odvodňovacej štôlni.

VIDEO: Stavba D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala (november 2021).
Video
143 debata chyba
Viac na túto tému: #Višňové #tunel