Plánujete lyžovačku v Taliansku? Oplatí sa pripomenúť, na čo nezabudnúť

Koncom novembra Taliansko schválilo nové nariadenie, podľa ktorého bude musieť mať každý lyžiar alebo snowboardista. Od 1.januára 2022 na talianskych zjazdovkách uzavreté poistenie zodpovednosti pre prípad škody na majetku alebo na zdraví spôsobené iným osobám.

, 08.12.2021 09:59
Poisťovňa Uniqa Foto:
Poisťovňa Uniqa
debata

UNIQA pripomína, že túto povinnosť lyžiari ľahko splnia tým, že si uzatvoria cestovné poistenie s vyšším rozsahom krytia. Prípady zranení lyžiarov na zjazdovkách totiž evidujú každoročne. Prax ukazuje, že v zahraničí ľudia veľmi dobre nepoznajú svoje práva a vedia sa ich dôsledne domáhať až na súdoch.

Nová norma účinná od 1.januára 2022 v Taliansku predpisuje aj ďalšie povinnosti: okrem poistenia zodpovednosti, kde zatiaľ nie je definovaný nevyhnutný limit plnenia, nesmú byť športovci na talianskych svahoch pod vplyvom alkoholu a mladí do 18 rokov musia nosiť lyžiarsku prilbu. Nové nariadenie budú na svahoch v Taliansku kontrolovať. Pokiaľ by zistili pochybenia, lyžiar či snowboardista príde na mieste o skipas. Okrem toho bude povinný zaplatiť pokutu vo výške 100–150 eur.

Správne zvolené cestovné poistenie kryje aj spôsobené škody

Najjednoduchšou cestou, podľa UNIQA ako splniť túto požiadavku, je uzatvorenie cestovného poistenia, ktoré obsahuje aj poistenie zodpovednosti za škodu voči tretím osobám. V rámci všetkých cestovných balíkov s vyšším krytím je zahrnutá aj poistná ochrana pre neúmyselné škody alebo ujmy na zdraví až do limitu 200 000 eur. „Konkrétne pre Taliansko odporúčame turistom túto vyššiu hladinu krytia, pretože poškodení tam žiadajú spravidla jedno z najvyšších odškodnení na našom kontinente a sú vo vymáhaní veľmi úspešní“, upozorňuje Eva Trajboldová, manažérka poistenia osôb UNIQA.

obchod, predavačka, pracujúci penzisti Čítajte viac Pozor na falošné e-shopy, varuje poisťovňa. Tieto znaky by si mal zákazník hneď všimnúť

Poisťovňa tiež upozorňuje, že na tento účel nie je vhodné poistenie zodpovednosti z poistenia domácnosti, pretože u časti veľmi starých zmlúv sa môžu vyskytnúť nízke a teda nedostačujúce poistné sumy. Okrem toho kompletný zoznam poistených osôb krytých v zmluve (napr. manželia, partneri, rodičia, starí rodičia, maloleté deti žijúce v spoločnej domácnosti a pod.) je definovaný iba vo Všeobecných poistných podmienkach a nie je ho možné zo strany poisťovne overiť, rovnako ako nie je prípustný dodatočný zber osobných údajov týchto len nepriamo identifikovaných osôb. Ak však má niekto uzatvorené poistenie občianskej zodpovednosti cez samostatnú zmluvu, certifikát pre neho bude možné vystaviť.

Poistenie zodpovednosti možno využiť aj inokedy ako na lyžiarskych svahoch: hodí sa aj v hoteli alebo v obchode. Pokiaľ turista na túto novú povinnosť zabudne, môže si poistenie zodpovednosti zaobstarať aj pri nákupe skipasu v pokladni lyžiarskeho strediska na dobu pobytu, vysvetľuje UNIQA.

Pre bežecké lyžovanie a ďalšie zimné športy nie je poistenie zodpovednosti v Taliansku vyžadované.

Čo robiť, keď nastane poistná udalosť

Podľa štatistík sa väčšina prípadov odškodného za zranenie pri lyžovačke týka práve alpských svahov. „Pády a zranenia pri vystupovaní zo sedačkovej lanovky ale aj prípad, keď počas lyžovačky v Taliansku narazil do cudzinca náš poistený. Zranený lyžiar utrpel niekoľkonásobné zlomeniny a otras mozgu,“ opisuje UNIQA. Takisto eviduje prípad, keď sa klient na zjazdovke v Rakúsku zrazil s iným zahraničným lyžiarom. Horská služba ho odviezla helikoptérou do nemocnice, kde mu ošetrili a zafixovali zlomenú nohu. Po polroku klientovi prišla výzva od právnika zrazeného lyžiara. Nárokoval si bolestné 35-tisíc eur za spôsobenú ujmu.

„Klient mal poistenú zodpovednosť na zdraví iba na 20-tisíc eur. Ak by sme mu vyplatili túto sumu, limit by nekryl nárok poškodeného. Zabezpečili sme preto právnika, ktorý zastupoval klienta pred súdom, ktorý priznal zrazenému lyžiarovi nárok na bolestné, plnenie však znížil na 13.500 eur. S právnymi poplatkami bolo celkové plnenie za klienta 19.100 eur a teda nemusel nič doplácať,“ popisuje prípad Eva Trajboldová.

Kroky pri poistnej udalosti

  • Ak dôjde k škode alebo ujme na zdraví inej osoby za účasti klienta s poistením zodpovednosti, poisťovňa kontaktujte miestnu políciu a zaistite si kontakty na svedkov udalosti.
  • Urobte si dokumentáciu, nakreslite si plánik miesta nehody
  • Nikdy nepodpisujte žiadnu dokumentáciu udalosti, pokiaľ textu nerozumiete. Odporúča sa nepodpisovať nič, čomu nerozumiete a ak, tak s výhradou, že textu nerozumiete. Môže sa totiž stať, že pri spornej kolízii, kde nie je jasný vinník, môžete takto nechtiac na seba prevziať vinu, aj keď za zrážku nemôžete.
  • Na pomoc sa odporúča zavolať asistenčnú službu k cestovnému poisteniu, dostupnú 24 hodín denne telefonicky. Odborne erudovaní a jazykovo vybavení pracovníci asistencie k cestovnému poisteniu môžu prevziať komunikáciu a vybavovanie za Vás.
  • Uschovajte si všetky doklady.
  • Po návrate bezodkladne nahláste poistnú udalosť a poskytnite poisťovni dokumentáciu a súčinnosť.

Zdroj: UNIQA

„Klienti sú podľa poistných podmienok povinní škodám predchádzať. Poistenie zodpovednosti sa tak nevzťahuje na úmyselne spôsobené škody, škody pod vplyvom alkoholu a návykových látok a na situácie, keď klient porušil zákonné normy alebo nariadenia platné v navštívenej krajine či konkrétnom stredisku,“ vypočítava najdôležitejšie výluky z poistnej ochrany Eva Trajboldová z UNIQA.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #poistenie #lyžovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy