Porovnanie vianočných účtov. Odložte si úspory, predražia sa aspoň o 50 eur

„Pri bežnom nakupovaní vyššie ceny nevnímame dramaticky, rozložia sa v čase. Citeľnejšie vnímame jednorazové veľké nákupy. Treba sa pripraviť, že tento rok si len za nákup potravín na štedrovečerný stôl priplatíme zhruba 25 eur,“ tvrdí Peter Gurecka, odborník na osobné financie z PARTNERS GROUP SK. S vyššími nákladmi však treba počítať aj pri kúpe darčekov, výzdoby a v prípade vycestovania aj s drahším cestovným.

06.12.2021 09:59
koronavírus, Švédsko Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Kým minulý rok minuli slovenské domácnosti pri príprave na sviatky približne 400 eur, tieto Vianoce to bude zhruba o 50 eur viac. Podľa medziročného porovnania cien zaplatíme o vyše 7 eur viac za suroviny potrebné na pečenie, približne o 17 eur za prípravu sviatočného menu a o 13 eur viac za vianočnú výzdobu. No tam sa zvýšené náklady nekončia, keďže medziročne stúpli ceny aj za pohonné hmoty a spotrebný tovar.

„Zvýšenie cien sa dotklo všetkých oblastí, ktoré súvisia s prípravou na sviatky. O to naliehavejšia je potreba rozložiť prípravu v čase. Príprava na Vianoce by mala byť rozdelená minimálne do dvoch mesiacov a dvoch výplat. V predstihu pritom treba nakupovať najmä vianočné darčeky, ktoré predstavujú takmer polovicu celkovej sumy,“ hovorí Peter Gurecka.

Medziročné porovnanie vianočného účtu

V októbri dosiahla medziročná miera inflácie úroveň 5,1 %. To sa podpísalo na náraste cien potravín, pohonných hmôt aj na spotrebnom tovare.

Fotogaléria
Medziročné porovnanie ceny sviatkov
Medziročné porovnanie ceny sviatkov
+1Medziročné porovnanie ceny sviatkov

Plán míňania ľudia majú, napriek tomu nešetria

Slováci míňajú na obdarovanie svojich blízkych každoročne okolo 200 eur, čo potvrdzujú každoročné prieskumy Nadácie PARTNERS a agentúry Focus. Podľa nich plánovali respondenti v roku 2019 vyčleniť na darčeky v priemere 191 eur a počas minulého roka 195 eur. „Tento rok počítame s približne rovnakou sumou. Zaujímavý fakt však je, že oba prieskumy boli realizované ešte počas letných a jesenných mesiacov. Dokazuje to, že Slováci síce majú predstavu o tom, koľko chcú minúť na darčeky, dlho pred samotnými Vianocami, no prípravu si nakoniec aj tak odkladajú na posledné mesiace,“ uvádza odborník.

Jednorazové vysoké platby nahustené do posledných týždňov však oveľa viac zaťažujú rozpočet. „Kritickým momentom môže byť práve náhle zvyšovanie cien v obchodoch. Pokiaľ domácnosti fungujú finančne z mesiaca na mesiac na doraz, zaplatiť za prípravu o 50 eur viac môže byť zlomovým momentom,“ dodáva.

Ooborníci neodporúčajú úvery

Aj keď mnohé domácnosti môžu byť zdražovaním cien zaskočené, nie je to dôvod, aby chýbajúce peniaze v rozpočte vykrývali rýchlymi pôžičkami a úvermi. „Je pochopiteľné, že chceme našim blízkym urobiť radosť a pripraviť im krásne sviatky. No aby sme si príjemnú atmosféru Vianoc vychutnávali čo najdlhšie, treba pracovať s tým, čo máme, a nie sa zadlžovať a zarábať si na problematický ďalší rok,“ upozorňuje Peter Gurecka.

Krajným riešením, ale určite lepším ako úver alebo pôžička, môže byť dočasne železná rezerva. „Požičané peniaze z rezervy treba, hneď ako sa bude dať, vrátiť. Sú to peniaze na horšie časy, ako napríklad pri strate zamestnania, chorobe alebo iných nepredvídateľných udalostiach,“ dodáva. V rezerve by mal aj po Vianociach ostať minimálne trojnásobok mesačných príjmov, no jej optimálna výška je šesťnásobok.

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #inflácia #nákupy #Vianoce