Pandémia zasahuje aj vlaky. Ako bude fungovať režim OTP pre železnice?

Rozhodnutie o zavedení režimu OTP vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) by muselo vydať Ministerstvo dopravy a výstavby ako jej akcionár. Národný osobný dopravca to potvrdil v súvislosti s bezpečnosťou cestovania vlakmi a možným podmienením prepravy v režime OTP, a to vzhľadom na stále nepriaznivú epidemickú situáciu aj počas aktuálneho lockdownu.

06.12.2021 09:16
SR ZSSK vlaky Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (10)

„Nariadenia vo vlakoch ZSSK sú rovnaké od začiatku prepuknutia pandémie – cestujúci majú stále povinnosť mať vo vlakoch vhodne prekryté horné dýchacie cesty počas celej cesty. To isté platí pri kontakte v pokladniciach pri nákupe cestovných dokladov,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Podľa neho spoločnosť má právo kontrolovať len cestovné doklady. „Cestovanie vlakmi je také bezpečné, ako sa sami správame a je dôležité, aby boli samotní cestujúci aj naďalej ohľaduplní a zodpovední,“ poznamenal.

Konzílium odborníkov z dôvodu nezlepšujúcej sa epidemickej situácie odporučilo vláde okrem predĺženia lockdownu do 16. decembra zaviesť aj režim OTP vo vlakoch a v diaľkovej autobusovej doprave. Zníženie mobility je podľa odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

Župan Juraj Droba Čítajte viac Arriva reaguje na Drobove vyjadrenia: Zabezpečili sme nové mikrobusy, rokujeme aj so Slovak Lines

„Od začiatku prepuknutia pandémie v maximálnej možnej miere všetkými prostriedkami zabezpečujeme, aby vlaky spĺňali najvyššie štandardy hygieny a bezpečnosti,“ ubezpečuje hovorca ZSSK. „Doteraz minimálne jedenkrát denne dezinfikujeme nad rámec bežného čistenia, dvakrát týždenne dezinfikujeme naše vozidlá polymérom s účinnosťou šesť až sedem dní. Taktiež zabezpečujeme deväť- až dvanásťkrát za hodinu výmenu vzduchu za čerstvý vďaka klimatizácii,“ dodal Tomáš Kováč.

Pripomenul, že bezpečnosť cestovania vlakmi ZSSK potvrdil na jar tohto roka aj výskum vedcov zo Slovenskej akadémie vied, kedy zo 187 odobratých vzoriek ani jedna neobsahovala koronavírus.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #vlaky #cestovanie #autobusy #lockdown #OTP