Pokračovanie článku: Kto bude platiť Matovičovu milionársku daň? Nikto nevie. Minister detaily neukázal, odborníci sú skeptickí

Viac gesto, ako príjem do kasy

Ďalším potenciálnym problémom je, že tejto dani sa bohatší ľudia budú snažiť vyhnúť. „Na zamyslenie je však aj otázka, či ľudia, ktorí takú hodnotu majetku majú, si ho len tak dobrovoľne nechajú zdaniť. Aj historická skúsenosť z iných krajín ukazuje, že existuje viacero spôsobov, ako sa vyhnúť takémuto zdaneniu. Vo Francúzsku tak zmenilo daňovú rezidenciu približne 42-tisíc milionárov, len aby sa jej vyhli,“ tvrdí Martin Hudcovský z Ekonomickej univerzity v Bratislave. Ak sa túto daň podarí zaviesť efektívne, tak to bude úspešný experiment, ktorý nám umožní oveľa širšie možnosti nastavenia daňového mixu, dodáva Lörincz. „Je tu ale jedno veľké ale: dôvod, prečo sa majetok zdaňuje oveľa menej často ako príjem, je preto, že zdaňovať majetok je naozaj veľmi, veľmi ťažké,“ dodáva Lörincz. Pridáva sa aj advokát Misároš. Plošné zistenie, koľko ľudí má milionársky majetok, bez ďalších podmienok je podľa neho nemožné.

Návrh je však podľa ekonóma Kahanca významný tým, že otvára trinástu komnatu. V budúcnosti v nej môžeme nájsť zdroje potrebné pre zvyšovanie kvality života a sociálnej spravodlivosti na Slovensku. „Férové a adresné zdanenie majetku v súlade s jeho trhovou hodnotou môže generovať príjmy do štátneho rozpočtu na to, aby štát vedel efektívnejšie prispieť k vytváraniu sociálne spravodlivejšej spoločnosti,“ tvrdí Kahanec.

„Paradoxne, aj tvorcovia reformy sú si asi vedomí toho, že dosiahnuť veľké výnosy z tejto dane nie je pravdepodobné,“ tvrdí Hudcovský. Podľa neho sa pravdepodobne počíta s tým, že náklady, ktoré by ľudia mali na vyhýbanie sa plateniu novej dane, budú vyššie, ako samotná výška dane. „Ide teda skôr o symbolické gesto, ktoré má väčší politický ako ekonomický potenciál,“ konštatuje ekonóm.

© Autorské práva vyhradené

29 debata chyba
Viac na túto tému: #milionárska daň #OĽaNO #Igor Matovič