Predĺženie lex korona odkladu splátok úverov. Klient môže požiadať o individuálny prístup, ak mu problém stále pretrváva

Zhoršovanie pandemickej situácie a sprísňovanie opatrení má za následok, že niektorí podnikatelia opäť musia zatvárať svoje prevádzky. Tí už nie raz avizovali, že finančné rezervy sa im už míňajú.

01.12.2021 12:36
úver, splátka Foto:
Ilustračná fotka
debata

Do odvolania mimoriadnej situácie sú stále platné ustanovenia lex korona, keď klient môže jedenkrát požiadať o odklad splátok úverov. Znamená to, že ak podnikateľ požiadal o odklad splátok v zmysle uvedeného zákona počas predošlých vĺn pandémie, už tak spraviť nemôže. Ako však pre agentúru SITA povedala hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová, klienti v tomto prípade môžu požiadať o bankovú reštrukturalizáciu, ktorej podmienky sa dohodnú individuálne.

Aj VÚB banka ku každému klientovi, ktorý sa dostal do zložitej finančnej situácie a nevie splácať svoje záväzky, pristupuje individuálne a vie poskytnúť viacero možností, ako mu v tejto situácií pomôcť. „Klient, ktorému sa legislatívny odklad skončil, avšak jeho problém so splácaním úveru pretrváva, resp. jeho finančná situácia sa nezlepšila, môže požiadať o štandardný odklad splátok v zmysle bankových podmienok,“ povedal hovorca VÚB banky Dominik Miša.

chrípka, choroba, smrkanie, vreckovky, chorá Čítajte viac Zrušenie pandemickej PN zvyšuje náklady zamestnávateľom

Člen predstavenstva zodpovedný za firemné bankovníctvo a finančné trhy v Slovenskej sporiteľni Norbert Hovančák uviedol, že firmy podporujú v dobrých, ale aj v zlých časoch. „A tak, ako sme ako prví reagovali počas prvých vĺn, budeme v tom pokračovať aj teraz,“ doplnil Hovančák. Aktívne oslovujú klientov zasiahnutých oblastí a diskutujú s nimi o individuálnych možnostiach a riešeniach pre ich situáciu. Firmy vie sporiteľňa podporiť napríklad formou odkladu splátok úverov, novými úvermi, majú programy, ktoré súvisia s negatívnymi dopadmi pandémie.

Ministerstvo financií SR monitoruje napĺňanie zákonného rámca v oblasti pomoci bankového sektora klientom v súvislosti s pandémiou formou odkladu splácania úverov a taktiež riešenie problémov klientov so splácaním úverov na individuálnom základe, teda dohodou s veriteľom využitím iných zmluvných nástrojov na reštrukturalizáciu úveru. „Ministerstvo financií bude naďalej veľmi starostlivo monitorovať vývoj situácie v oblasti bankového sektora a v prípade potreby je pripravené adekvátne reagovať,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu pre agentúru SITA.

debata chyba
Viac na túto tému: #úver #banky #lex korona
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy