Stavebné firmy preceňujú pripravované a prebiehajúce stavby. Tieto situácie nemajú zmluvne ošetrené

Pre rast cien stavebných materiálov, ktorý pocítili takmer všetky stavebné spoločnosti, by stavby mohli zdražieť približne o tretinu.

01.12.2021 09:38
dom, stavba, trámy, manželia, pár, plánovanie,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Stavebné firmy preceňujú pripravované a prebiehajúce stavby, tieto situácie nemajú zmluvne ošetrené často pre legislatívne obmedzenia pri verejných zákazkách. Realizáciu stavieb odsúvali z dôvodu precenenia a nedostatku materiálu. Vyplýva to z polročnej štúdie slovenského stavebníctva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research.

V súčasnosti sa zdraženie stavebných materiálov prejavuje v cenách u 85 % opýtaných stavebných spoločností, u nich výsledná cena stavby môže vzrásť v priemere o 31 %. Iba čiastočne sa drahšie materiály prejavujú u 9 % a nepremietnu sa u 6 % firiem. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik opätovne vyzýva vládu, aby zakročila. „Spomaľuje sa cenový nárast spôsobený previsom dopytu nad ponukou pre pandémiu. To sa však týka len obmedzeného okruhu materiálov. U väčšiny základných stavebných materiálov budú ceny naďalej rásť z dôvodu európskej zelenej dohody a teda nárastu cien energií, ekologických poplatkov za emisie skleníkových plynov a 100-percentne recyklovateľných materiálov vo výstavbe,“ priblížil Kováčik.

Richard Sulík Čítajte viac Štát začne s prípravou výstavby strategického parku na východe Slovenska

Ako podotkol šéf ZSPS, výroba základných stavebných materiálov, napríklad, cementu, tehál, ocele, plastových výrobkov, je energeticky aj ekologicky náročná a prechod na nulové emisie bude v nasledujúcich rokoch výrazne dvíhať výrobné náklady týchto materiálov. „Stavebné spoločnosti ako aj výrobcovia stavebných materiálov sa touto problematikou intenzívne zaoberajú. Zaoberať by sa mala aj vláda, k čomu ju intenzívne vyzývame,“ uviedol Kováčik.

Enormné zvýšenie cien energií sa v stavebníctve naplno prejaví až v budúcom roku, očakáva predseda predstavenstva spoločnosti Považská cementáreň, a. s., Ladce Anton Barcík. Rozpočtári na stavbách v privátnom sektore podľa neho už prehodnocujú svoje kalkulácie. „Rovnako aj ministerstvo dopravy a Národná diaľničná spoločnosť budú musieť reagovať na vzniknutú situáciu, lebo ak nedôjde k refundácii týchto nepredpokladaných, zvýšených nákladov stavebných spoločností, je ohrozené dokončenie významných stavieb. Verejní zadávatelia musia reagovať na fakt, že v súčasnosti realizované stavebné diela boli kalkulované a vysúťažené v cenách z obdobia prd pandémiou,“ upozornil Barcík s tým, že ak to bude štát prehliadať, reálne ohrozuje dokončenie stavieb v určených termínoch.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ceny #Slovensko #materiál #stavebné firmy