Výrazný rast cien v stavebníctve nateraz pokračuje, a to najmä materiálov používaných v tomto odvetví. Tie v októbri tohto roka oproti septembru zdraželi o 3,3 % a v porovnaní s minuloročným októbrom dokonca o 22,9 %.
Ako vyplýva z najnovších údajov Štatistického úradu SR, ceny stavebných materiálov za desať mesiacov medziročne vzrástli o 9,2 %. V prípade stavebných prác je zvyšovanie cien miernejšie, v októbri boli medzimesačne vyššie o 0,9 % a oproti októbru minulého roka o 8,8 %. Desaťmesačný rast cien prác v sektore dosiahol úroveň 3,2 %.
Čítajte viac Ceny bytov rastú ďalej, trojizbák v centre Bratislavy sa vyšplhal na 320 tisíc eur. Aký bol vývoj v ostatných krajských mestách? (+tabuľky)Zvyšovanie cien v stavebníctve podľa odborníka trápi developerov aj kupujúcich, ktorí majú zarezervované byty. „Rozostavané novostavby sa dokončujú aj za súčasnej situácie a ak sa stúpajúci vývoj cien nezastaví, novostavby môžu na budúci rok zdražieť aj o 20 percent. Keď sa pozrieme na trh, dnes už všetci developeri majú vo svojich zmluvách zadefinovanú inflačnú doložku, aby ju v prípade potreby vedeli aj použiť,“ uviedol Obtulovič.
Táto doložka podľa neho počíta práve s prípadom, keď sa cenový index pravidelne zverejňovaný Štatistickým úradom SR zvýši nad určité percento. Developer má v takomto prípade právo o zvýšenú sumu požiadať kupujúceho pred podpisom kúpnej zmluvy. „Kupujúci je v tomto prípade povinný takto zvýšenú kúpnu cenu o cenový index zaplatiť,“ upozornil expert.
Poukázal tiež na problém stále klesajúceho počtu kvalifikovaných pracovníkov v stavebníctve, ktorých nahrádzajú pracovníci zo zahraničia, ale aj to má limity. „Vykúpením z tejto situácie môžu byť nové technológie a postupy výstavby, ktoré by nevyžadovali taký veľký objem pracovnej sily. Môžeme tak predpokladať, že výstavba sa bude časom automatizovať a prefabrikovať,“dodal Obtulovič.