Ako sa z hornej Nitry, kde bolo baníctvo dlhoročnou tradíciou, stal pilotný bezuhoľný región?
Od roku 2005 sa v Slovenskej republike uplatňuje všeobecný hospodársky záujem pri výrobe elektriny z domáceho uhlia. Ako hlavný dôvod podpory uhlia Ministerstvo hospodárstva uvádza bezpečnosť a spoľahlivosť elektrizačnej sústavy pri výrobe elektriny. V roku 2015 ministerstvo hospodárstva uložilo takúto povinnosť na neobvykle dlhé obdobie až 14 rokov. Uhlie sa malo používať na výrobu elektriny do roku 2030. V roku 2017 sa však táto téma dostala do pozornosti štátnej správy, pretože sa Európska komisia zaoberala podnetom na potenciálnu nepovolenú štátnu pomoc cez tento mechanizmus. Výsledkom bolo, že v decembri 2018 Vláda rozhodla o skrátení všeobecného hospodárskeho záujmu najneskôr do konca roka 2023. Následne v júli 2019 schválila vláda Akčný plán transformácie uhoľného regiónu Horná Nitra.
Ako ste na tento vývoj reagovali v regióne?
My sme ako samospráva aktívne vstúpili do procesu v roku 2017, kedy som ako primátorka zorganizovala akciu s názvom “vyfárajme z neistoty”. Aby dôležité diskusie neprebiehali za zatvorenými dverami, prizvala som lokálnych partnerov z mesta, občianskej spoločnosti, politikov. Predstaviteľov vlády som pozvala na Okrúhly stôl o budúcnosti Hornej Nitry, ktorý bol zo strany vlády aj banskej spoločnosti ignorovaný, zúčastnilo sa ho však približne 50 zainteresovaných z regiónu. Závery boli doručené premiérovi Robertovi Ficovi. Následne samospráva pokračovala v tlaku na prípravu regiónu na budúcnosť, čo vyústilo do spoločnej prípravy Akčného plánu, ktorý bol pre svoju otvorenosť ocenený aj na európskej úrovni.
Dávame do pozornosti Všetky články z prílohy Zelená EurópaStali ste sa aj pilotným regiónom v rámci EÚ. Čo to obnášalo?
V závere roka 2017 vytvorila Európska komisia Platformu pre uhoľné regióny v procese premeny v súvislosti s iniciatívou „Čistá energia pre všetkých Európanov“. Horná Nitra bola vybraná za jeden z pilotných regiónov, ktoré boli pôvodne štyri. S odstupom času možno hodnotiť pozitívne, že bola Slovenskej republike medzi prvými poskytnutá takzvaná technická asistencia, v rámci ktorej bol vytvorený akčný plán ako transformačná stratégia. Negatívom je, že akčný plán síce pomerne podrobne analyzoval situáciu, pomenoval slabé stránky regiónu, aj potenciál ktorý má – no nebol krytý finančnými zdrojmi. Konkrétne navrhoval len niekoľko projektov na dočerpanie končiaceho sa programového obdobia, a len neurčito rámcoval možnosti nového programového obdobia, o ktorého čerpaní v tej dobe neboli vyrokované žiadne podrobnosti.
Akú úlohu zohral pre transformáciu veľký plán Komisie, European Green Deal?
Jedným z troch hlavných pilierov Európskej zelenej dohody je The Just Transition Fund – Fond spravodlivej transformácie. Ten má pomôcť regiónom s uhlíkovo náročným hospodárstvom pri prechode k zelenšej budúcnosti. Zameriava sa na tie regióny a odvetvia, ktoré sú transformáciou najviac postihnuté vzhľadom na ich závislosť od fosílnych palív. Očakávame, že veľká časť zdrojov tohto fondu alokovaných pre Slovensko, približne 459 miliónov eur, bude použitá práve v našom regióne Hornej Nitry. Podpora z Fondu na spravodlivú transformáciu bude však podmienená schválením plánov spravodlivej transformácie územia, ktoré musia obsahovať najmä opis záväzkov, pokiaľ ide o proces transformáciu v súlade s národným energetickým a klimatickým plánom a cieľom klimatickej neutrality EÚ do roku 2050.