Výhodnejšia pandemická PN končí. Nezaváži ani to, či ste očkovaní, alebo nie

Dávka pandemickej PN už nebude na súčasnej úrovni, ochorenie COVID-19 chce štát zrovnoprávniť s ostatnými ochoreniami. To znamená, že človek, ktorý ochorie na COVID-19, bude poberať rovnakú dávku PN ako pri akejkoľvek inej chorobe. Počas krátkeho tlačového brífingu to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).

09.11.2021 14:15 , aktualizované: 15:53
heger Foto: ,
Premiér Eduard Heger.
debata (10)

„Sú tu mnohé iné choroby, ktorými dnes ľudia trpia a nemajú na výber. Či už sú to onkologické alebo rôzne iné choroby, takýto človek poberá štandardnú péenku. Preto sme sa rozhodli vrátiť dávku PN na štandardnú úroveň, pretože dnes už sa pred ochorením COVID-19 dokážeme chrániť, máme tu vakcínu, sme v úplne inej situácii, preto táto péenka bude zrovnoprávnená pre všetkých," vysvetlil premiér.

Minulý týždeň medzi návrhmi konzília odborníkov figurovala aj zmena pri pandemickej PN. Vláda takto odborníkom sčasti vyhovie, i keď tí žiadali zníženie PN len pre neočkovaných chorých. Pre očkovaných ľudí, ktorí ochoreli na COVID-19, navrhovali zachovať výhodnejšiu pandemickú PN.

Aktuálne totiž platí systém, kde pri nástupe na pandemickú PN vám prvých 10 dní neplatí zamestnávateľ, ale od začiatku Sociálna poisťovňa. Navyše, počas prvých troch dní nedostávate 25 percent denného vymeriavacieho základu, ale rovno 55 percent (cca 70% čistej mzdy).

Burgenland, Rakúsko, Rust, Kremayrhaus Čítajte viac Metropola východu v tom má jasno. Na vianočné trhy vpustia len očkovaných

Vláda chce tiež podľa premiérových slov zmeniť legislatívu tak, aby firmy mohli zistiť, či je ich zamestnanec očkovaný, testovaný alebo po prekonaní ochorenia COVID-19. „A ak nie je ani jedno z toho, tak v takom prípade sa môže rozhodnúť, že týchto zamestnancov bude testovať, v takom prípade im je povinný toto testovanie dvakrát do týždňa zabezpečiť," povedal premiér.

O návrhoch bude rokovať na svojom najbližšom zasadnutí vláda. Viac informácií premiér prisľúbil po rokovaní.

Na dohodu o zrovnoprávnení pandemickej PN a PN pre ostatné choroby, o ktorej premiér informoval na tlačovom brífingu, ale aj predtým na sociálnej sieti, zareagoval aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Nie je za zrušenie pandemickej PN.

„Analyzovali sme údaje zo Sociálnej poisťovne o čerpaní pandemických péeniek z celkového počtu péeniek za mesiac september. Podľa tohto porovnania pandemická PN nie je zneužívaná, a preto si myslíme, že rušiť ju z dôvodu zneužívania, nie je potrebné. Pandemickú PN sme zaviedli pre to, aby ľudia s pozitívnym testom na COVID-19 alebo ľudia, ktorí boli v kontakte s pozitívnou osobou, dodržiavali karanténu a chránili zdravie a životy blízkych. Keďže nedochádza k zneužívaniu a toto opatrenie plní svoj cieľ, rušenie pandemickej PN z dôvodu jej zneužívania, nie je potrebné," skonštatoval minister.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Sociálna poisťovňa #dávky #PN