„Nie je verejným tajomstvom, že hľadáme dohodu v koalícii. Bohužiaľ, zatiaľ jeden koaličný partner oponuje, ale ja pevne verím, že sa nakoniec dohodneme,“ zdôvodnil Matovič odchod z rokovacej sály.
Parlament návrh novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti presúva už od decembra minulého roka. „Nezachytil som iný zákon, za môjho pôsobenia v politike, ktorý by sa takto presúval z chôdze na schôdzu a niekto by tak dlho trucoval. Ale je to napísané v programovom vyhlásení vlády – máme byť zodpovední, sľúbili sme to ľuďom pred voľbami aj po voľbách, a preto si myslím, že na konci sa naozaj dohodneme,“ uzavrel Matovič.

Problémom sú rozdielne názory rezortu financií a strany Sloboda a Solidarita, čo má zákon obsahovať. Strana SaS totiž už dlhšie hovorí, že novelu ústavného zákona podporí len vtedy, ak bude súčasťou dohody o dlhovej brzde aj dohoda o daňovej brzde. Docieliť chcú, aby sa nezvyšovali daňovo-odvodové príjmy štátu. Teda, aby ľudia nemuseli platiť čoraz vyššie dane a odvody.
Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS) potvrdil, že rokovania v tejto veci pokračujú a hľadá sa riešenie. Naznačil, že návrh zákona sa pravdepodobne presunie opäť na ďalšiu nadchádzajúcu schôdzu parlamentu.
„SaS je okamžite pripravená podporiť základnú časť, teda zavedenie výdavkových limitov," priblížil Viskupič s tým, že následne by mohli diskutovať o daňovej brzde, ktorú presadzuje SaS. Výdavkové limity sú totiž jedným z míľnikov plánu obnovy. Ak by sa však mala prijímať plná verzia novely zákona o rozpočtovej zodpovednosti vrátane úpravy dlhovej brzdy, SaS chce, aby v takom prípade bola do návrhu zapracovaná aj daňová brzda.
Schválili zaokrúhľovanie centov pri platbe v hotovosti
Parlament v rámci utorkového rokovania schválil napríklad novelu zákona o cenách. Podľa nej sa budú zaokrúhľovať len hotovostné platby. Cieľom je obmedzenie obehu mincí, ktoré súvisia s hotovosťou, a to matematickým spôsobom zaokrúhľovania, ktorý je neutrálny, spravodlivý pre obe strany, teda obchodníka aj kupujúceho.