Arriva má záujem aj o železničnú osobnú dopravu. Na trati Bratislava - Komárno predstavila vlak

Liberalizácia prevádzky na regionálnych vlakových tratiach je podľa generálneho riaditeľa spoločností Arriva na Slovensku Lászlóa Ivana kľúčová pre ďalšie skvalitňovanie dopravných služieb cestujúcim na Slovensku.

01.11.2021 09:37
vlak Foto:
Arriva
debata (24)

Skupina Arriva má záujem prevádzkovať na Slovensku popri autobusovej aj železničnú dopravu. Na trati Bratislava – Dunajská Streda – Veľký Meder – Komárno, pre ktorú bude Ministerstvo dopravy a výstavby SR vyberať osobného dopravcu vo verejnom záujme, vypravila moderný vlak pre prímestskú a regionálnu dopravu. Ako Arriva informovala, prezentačná jazda dvojdielnej motorovej jednotky Desiro potvrdila, že je pripravená aj v železničnej doprave na plne funkčné poskytovanie služieb pre cestujúcich.

„Verejná osobná doprava musí byť nielen bezpečná a spoľahlivá, ale aj pohodlná a moderná. Iba tak bude mať stále viac cestujúcich motiváciu prestúpiť z áut do autobusov či vlakov," povedal generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan. „Spoločnosť Arriva podporuje liberalizáciu prevádzky na regionálnych vlakových tratiach a považuje ju dlhodobo za kľúčovú pre ďalšie skvalitňovanie dopravných služieb cestujúcim na Slovensku,“ dodal Ivan.

parkovanie, parkovacia politika, petrzalka, Čítajte viac O 33-tisíc áut denne menej. Hlavné mesto predstavilo plán, ako odľahčí cesty

V rámci liberalizácie je podľa dopravcu jedným z podstatných faktorov dostatočný čas na spustenie prevádzky pre vysúťaženého prevádzkovateľa. To okrem iného umožňuje aj zabezpečenie a nasadenie moderných vlakových súprav a zaškolenie potrebného personálu, čo sú nevyhnutné podmienky na poskytovanie spoľahlivých služieb cestujúcim na zodpovedajúcej úrovni.

Predstavený nízkopodlažný a klimatizovaný vlak od výrobcu Siemens dosahuje maximálnu rýchlosť 120 kilometrov za hodinu a má kapacitu 124 miest na sedenie. Spolu môžu byť radené až tri motorové jednotky, takže jeden rušňovodič ovláda všetky tri súpravy s celkovou kapacitou 372 miest. Jedna súprava má dĺžku 42 metrov.

Skupina Arriva pôsobí na Slovensku od roku 2008, kde je najväčším autobusovým dopravcom. Prevádzkuje mestskú, prímestskú, zmluvnú a komerčnú autobusovú dopravu v Nitrianskom, Trnavskom, Žilinskom a Košickom samosprávnom kraji, od 15. novembra bude fungovať aj v Bratislavskom samosprávnom kraji, kde v regionálnej doprave nahradí dlhoročného dopravcu Slovak Lines. Od polovice novembra bude mať Arriva v SR vyše 2 700 zamestnancov a bude prevádzkovať viac ako 1 500 autobusov. Od roku 2017 prevádzkuje aj službu zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #vlak #Slovensko #autobus #Arriva
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy