Zdražovanie na slovenských pumpách nekončí. Čierne zlato je drahšie ako vlani o zhruba 25 percent

Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 25 percent a benzín 98 o 22 percent. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to až o 32 percent.

18.10.2021 09:59
Benzín Foto:
Ilustračná fotka
debata (16)

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach by malo pokračovať. „Na základe vývoja na ropnom trhu v predchádzajúcich týždňoch očakávame, že ceny na našich pumpách budú v ďalších týždňoch mieriť nahor,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Po predchádzajúcej stagnácii sa ceny benzínu na našich pumpách vrátili k rastu. V 40. tohtoročnom týždni tak vzrástli ceny 95-oktánového benzínu o 1,4 percenta na priemernú úroveň 1,449 eura za liter a ceny 98-oktánového benzínu o 1 percento na úroveň 1,644 eura za liter. Ceny nafty vzrástli najvýraznejšie, a to o 1,8 percenta na úroveň 1,326 eura za liter.

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 25 percent a benzín 98 o 22 percent. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to až o 32 percent. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii došlo k ekonomickému oživeniu a k väčšej mobilite ľudí. Dopyt po rope teda rástol,“ podotkla Glasová.

Benzín Čítajte viac Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach je citeľné. O koľko si motoristi priplatia?

Počas leta sa držali ceny ropy na nižších úrovniach, koncom augusta ale už opäť zamierili nahor a tento rastúci trend pokračuje viac – menej dodnes. Minulý týždeň sa čierne zlato pohybovalo na úrovniach 83 až takmer 85 dolárov za barel. Ropa je podľa analytičky aktuálne tlačená nahor hlavne rozhodnutím OPEC+, že v novembri budú postupovať podľa pôvodného plánu a svoju ťažbu zvyšovať len postupne. Odberatelia pritom tlačia na to, aby kartel zvýšil ťažbu výraznejšie a utlmil tak prudký rast cien na trhu.

„Okrem toho, rastúco na ceny ropy pôsobí aj prudké zdražovanie plynu, čo núti niektoré firmy prechádzať na ropu a zvyšuje sa tak dopyt po nej. Naopak, brzdiaco na ceny ropy pôsobia obavy z narastajúceho počtu infikovaných novým delta variantom,“ konštatovala Glasová.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Slovensko #zdražovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy