Rodičovský príspevok a prídavok na dieťa sa majú od januára zvýšiť. Nárast bude predstavovať približne päť eur

Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali a mali nárok na materskú dávku, má suma rodičovského príspevku vzrásť zo súčasných 378,10 eura na 383,80 eura.

15.10.2021 11:31
rodina, rodičia, dieťa, nákup, úsmev Foto:
Ilustračné foto.
2

Suma rodičovského príspevku sa má od 1. januára budúceho roka zvýšiť. Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali a mali nárok na materskú dávku, pôjde o nárast zo súčasných 378,10 eura na 383,80 eura. Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, rodičovský príspevok od začiatku budúceho roka stúpne z 275,90 eura na 280 eur. Vyplýva to z návrhu opatrenia o úprave súm rodičovského príspevku, ktorý ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo do pripomienkového konania.

Nárast súm rodičovského príspevku súvisí so zvýšením životného minima od 1. júla tohto roka o 1,5 percenta. Podľa zákona o rodičovskom príspevku sa totiž táto dávka zvyšuje k 1. januáru kalendárneho roka v rovnakej miere, v akej k 1. júlu predošlého roka išlo nahor životné minimum.

rodina, obchod, potraviny, nákup, zálohovanie Čítajte viac Zvyšovanie cien Slováci pocítia. Väčšinu to však neohrozí

Od začiatku budúceho roka sa má zvýšiť aj suma prídavku na dieťa, a to o 38 centov na 25,88 eura. Aj v tomto prípade ide o nárast o 1,5 percenta, ktorý súvisí so zvýšením sumy životného minima od druhého polroka tohto roka. Príplatok k prídavku na dieťa, ktorý dostávajú nepracujúci dôchodcovia ako rodičia nezaopatrených detí, má od 1. januára budúceho roka z rovnakého dôvodu vzrásť o 18 centov na 12,14 eura mesačne. Jednorazový príspevok na nákup školských potrieb pri nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy má budúci rok stúpnuť zo 104,76 eura na 106,33 eura. Tento príspevok sa vypláca rodičom prvákov na základných školách každoročne v októbri spolu s prídavkom na dieťa.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #rodičovský príspevok #Slovensko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy