Návrh rozpočtu je pre zdravotníctvo likvidačný. Budúci rok dostane o 300 miliónov eur menej

Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo je nielen nedostatočný, ale likvidačný. Uviedol to na tlačovej konferencii bývalý minister zdravotníctva a podpredseda strany Hlas - Sociálna demokracia Richard Raši.

13.10.2021 12:46
Raši Foto: ,
Richard Raši.
debata (5)

Kritizoval zníženie celkovej sumy, ktorú v poslednom štvrťroku vyplatí štát za svojich poistencov zdravotným poisťovniam v nadväznosti na budúcoročný rozpočet. „Nielenže nedostane zdravotníctvo v tomto roku 232 miliónov eur za poistencov štátu, pretože tieto prostriedky minister financií zaviazal, ale ukázalo sa, že v návrhu rozpočtu na rok 2022 štát zaplatí za poistencov štátu o viac ako 300 miliónov eur menej v porovnaní s týmto rokom,” doplnil Raši. Platba za poistencov štátu mala byť v hodnote 1,4 mld. eur, no podľa aktuálneho návrhu rozpočtu to bude iba 1,1 mld. eur.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič si dal podmienku. Rozpočet sa tak môže ešte celý prepísať

„Štát tvrdí, že vraj ide zvýšiť celkový objem financií do zdravotníctva o 400 miliónov eur. Prehlasujem, že ten, kto toto povedal, klame,” uviedol Raši. Podľa neho štát práve naopak plánuje v najbližších rokoch vložiť do zdravotníctva menej peňazí. Návrh rozpočtu na budúci rok je identický ako návrh na rok 2021. Raši tvrdí, že dokonca z hľadiska celkových zdrojov je aktuálny návrh rozpočtu na rok 2022 nižší ako očakávaná skutočnosť v roku 2021. V tomto roku sa očakáva, že do zdravotníctva pôjde celkovo 6,4 mld. eur, návrh na rok 2022 hovorí celkovo o sume 6,37 mld. eur.

Čo sa týka financií, ktoré majú smerovať priamo do nemocníc a ambulancií, teda k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a zdravotným poisťovniam, rozpočet na rok 2021 hovoril o sume 5,69 mld. Návrh na rok 2022 je rovnako 5,69 mld. eur. Raši pripomenul, že rozpočet nemôže byť rovnaký, nakoľko 100 miliónov treba len na valorizáciu platov zdravotníckeho personálu a ďalších 50 miliónov na rast cien energií. Financie budú potrebné aj na vykrytie zvýšených výdavkov v súvislosti s pandémiou.

K téme sa vyjadril aj bývalý premiér Peter Pellegrini. Predseda strany Hlas-SD v rámci hodnotenia hospodárenia štátu kritizoval, že namiesto priamej pomoci rodinám a seniorom zvýšením sociálnych dávok či 13. dôchodkom štát zazmluvnil mobilné odberové miesta, na ktorých dobre zarobil. Rovnako sa mu nepáči návrh rozpočtu do budúceho roka, nakoľko jediné, na čo sa v ňom vláda spolieha, je podľa predsedu strany Hlas plán obnovy a európske finančné zdroje, a to najmä v súvislosti s najzávažnejšou oblasťou, ktorej sa treba venovať, a tou je zdravotníctvo.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #Raši #štátny rozpočet 2022