Letná sezóna na Slovensku nedopadla zle. Zahraniční turisti tu nechali 47 miliónov eur

Zahraniční turisti minuli na Slovensku cez leto 47 miliónov eur. Turizmu uškodilo sprísnenie na hraniciach, napriek tomu sezóna nedopadla zle.

07.09.2021 13:34
Banská Štiavnica Foto: ,
ilustračná foto
debata (7)

Zahraničných turistov na Slovensku síce pre pandémiu koronavírusu nie je mnoho, ale o to viac nakupujú. V lete na Slovensku so svojimi platobnými kartami minuli 47 miliónov eur, čo je porovnateľné s minulým rokom. Podobne štedro sa správali aj domáci turisti. Vyplýva to z kartových údajov Global Payments. Spomedzi zahraničných turistov na Slovensku najviac minuli Česi, ktorí počas prázdnin utratili kartou 7,6 miliónov eur. Druhí v poradí sú Rakúšania s 1,8 mil. eur a tretí Angličania s necelým miliónom. O ďalšie miesta v rebríčku utrácania sa delia Maďari so 700-tis. eurami, po ktorých nasledujú Holanďania s 540-tisícmi. Presne pol milióna u nás rovnako zaplatili kartou občania Švajčiarska, Poľska a Írska.

Nemecko Bavorsko koronavírus pivo Oktoberfest zrušenie Čítajte viac Podomácky vyrobené pivo pre vlastnú spotrebu má byť oslobodené od spotrebnej dane

Vysoké Tatry dosiahli cez leto výnos vo výške 1,2 mil. eur, čo je o stotisíc eur viac než vlani. Ešte lepšie je na tom Slovenský raj, kde tržby dosiahli výšku 4,6 mil. eur, podstatný nárast v porovnaní s minuloročnými 2,8 miliónov eur. Veľmi populárna bola aj Banská Bystrica, kde tržby vzrástli z minuloročných 6,1 miliónov eur na súčasných 7,6 miliónov eur. Demänovská dolina v Nízkych Tatrách zarobila 239 tisíc eur, o 23 tis. viac ako vlani. Terchová si pripísala takmer dvojnásobok z minuloročných 222 tisíc, a to 404 tisíc eur. Veľmi obľúbené boli aj vodné plochy. Zemplínska šírava dosiahla výnos vo výške 1,6 miliónov eur, o pol milióna viac ako vlani. Liptovská Mara v porovnaní s minulým rokom zvýšila tržbu tiež o pol milióna, a tak zarobila 1,5 miliónov eur. Nárast hlási aj Orava, kde sa z minuloročných 944 tisíc dostali na 1,2 miliónov eur.

Niektoré turisticky obľúbené miesta však takéto zisky nedosiahli. V Levoči sa tržby zvýšili z 241 tis. eur na 262 tis., v Banskej Štiavnici z 1,3 miliónov na 1,4 miliónov eur a napríklad v Bardejove zostali na úrovni minulého roku vo výške 5,5 miliónov eur. „Veľa turistov od návštevy SR odradilo júlové sprísnenie vstupných podmienok. Povinné očkovanie, testovanie či dokonca karanténa ich donútili zmeniť plány a buď zostať doma, alebo si zvoliť inú destináciu. Bez júlového uzatvorenia hraníc by tohtoročná sezóna bola určite lepšia,“ uviedol obchodný riaditeľ Global Payments Erik Brinkáč.

Global Payments je najväčší poskytovateľ platobných služieb a technológií na svete. Pôsobí vo viac ako 100 krajinách sveta, má 24-tisíc zamestnancov a 3,5 milióna klientov. Ročne spracuje viac ako 50 miliárd transakcií.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #dovolenka #turisti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy