Máme križovanie dvoch diaľnic a nemáme hotovú križovatku. Je to svetový unikát, tvrdí Doležal

NDS je pripravená vyhlásiť tender na križovatku D1D4.

31.08.2021 15:03
Andrej Doležal Foto: ,
Minister dopravy Andrej Doležal.
debata (3)

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) je pripravená začať verejné obstarávanie na výstavbu diaľničnej križovatky D1D4. Podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) je na to potrebný explicitný súhlas ministerstva financií, podobne ako na ďalšie investičné stavby. „Je svetový unikát, že máme križovanie dvoch diaľnic a nemáme hotovú križovatku. Ten problém sa začal niekedy ešte v roku 2014, ale teraz nikoho nezaujíma, kto je vinník. Teraz je skôr podstatné, čo urobíme preto, aby križovatka bola čo najskôr realitou,“ povedal minister dopravy v utorok po rokovaní vlády.

VIDEO: Pozrite si ako vyzerá obchvat Bratislavy.

Video

Pripomenul, že od začiatku tohto roka sa zmenil systém rozpočtovania a funguje systém, že každý začína s investičným rozpočtom nula. „Bez explicitného súhlasu ministerstva financií Národná diaľničná spoločnosť nesmie spustiť žiadnu investičnú akciu. My sme ešte v roku 2020 žiadali, aby v rozpočte národnej diaľničnej nebola nula,“ uviedol Doležal. Ako podotkol, ešte začiatkom tohto roka žiadali rezort financií, aby pridelil prostriedky na stavbu križovatky D1D4. „Najdôležitejšie je teraz spustiť verejné obstarávanie. Môžem naznačiť, že cena nebude jediným kritériom, ale nemôžem k tomu povedať viac, aby som neprezradil, čo nemám,“ poznamenal Doležal.

Koncesionár projektu D4R7 podľa ministra dopravy postavil spomínanú križovatku na 90 %, ale suma za nedostavanú časť bude štátu vrátená. „Neznížia sa platby za dostupnosť, ktoré štát platí koncesionárovi, ale bude nám táto čiastka vrátená,“ priblížil šéf rezortu dopravy. Priznal, že zvažovali aj možnosť, aby stavba križovatky D1D4 mala štatút významnej investície, ale v tejto situácii by to nepomohlo.„Štatút významnej investície neurýchli nič, lebo nás čaká už len verejné obstarávanie a výstavba,“ dodal Doležal. Napojenie diaľnice D1 na D4 má zabezpečiť NDS v rámci plánovaného rozšírenia D1 v úseku Bratislava – Triblavina.

Ministerstvo financií SR v pondelok informovalo, že doteraz neeviduje žiadosť na uvoľnenie financií (rozpočtové opatrenie) na výstavbu križovatky D1D4 zo strany ministerstva dopravy. „Výstavba križovatky D1D4 teda rozhodne nestojí pre rezort financií,“ informovalo ministerstvo financií v reakcii na medializované informácie o meškaní výstavby križovatky pre údajné neuvoľnenie financií z rezortu financií. „Je vo verejnom záujme, aby sa križovatka D1D4 dokončila čo najskôr. Aj preto Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) už v júni 2020 upozornil ministerstvo dopravy a NDS, že podľa platných zákonov je nutné urýchlene zverejniť štúdiu uskutočniteľnosti projektu. NDS ju zverejnila až v apríli 2021,“ uviedol rezort financií. ÚHP tento projekt následne posúdil ešte v máji, teda v zákonnej lehote do 30 dní od zverejnenia štúdie.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #NDS #križovatka D1/D4 #Doležal
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy